Tìm kiếm theo:
Có phải bạn đang tìm
Từ khóa phổ biến
Việc làm nổi bật

Growth Product Lead

Propzy Việt Nam

Địa điểm làm việc: Hồ Chí Minh
Hết hạn: 01/10/2021

Vị trí công việc này hiện tại đã hết hạn nộp hồ sơ, bạn có thể tham khảo thêm một số công việc liên quan phía dưới

Mô tả công việc

● Develop and monitoring Product Roadmap for Growth Activities
● Work with a cross-functional team to develop, implement, and rollout Propzy products (Web/App/Other Platforms)
● Identify problems/opportunities and provide recommendations for Growth team & Stakeholders to improve Propzy Products (Web/App/Other Platforms) performance with a focus on traffic, users & deal growth.
● Conduct basic research, interviews, and usability testing & analysis on product usage, customer feedback into product user segmentation, user growth and the impact of marketing activities on the growth of traffic, users & deal.
● Work in team and/or individually to plan, test, analyse and optimise different growth experiments
● Work cross-functionally with multiple stakeholders to implement new high-value growth ideas, analyze the results, and initiate the next steps as a tight feedback loop with discipline while operationalizing run-the-business reporting and analysis
● Build-up Growth Product team

Yêu cầu

● 3-5 years of direct, growth-focused experience in Tech-Product Development, Product Marketing, Business Analyst, Product Owner.
● At least 2 years experience in App development
● SaaS and startup experience preferred
● Bachelor degree in Economics, Statistics, Finance or relevant fields
● Familiar with Agile process and principles
● Proficient understanding of planning tool, such as Jira and Confluence
● Proficient understanding of statistics & report tools, such as Data Studio, Power BI...
● Strong experience in marketing, product development, data analytics, or market research
● Strong understanding of user-centricity concepts
● Understanding of software requirements documents, such as SRS, MRD BRD, FRD
● Strong analytical skills, with the ability to analyze and synthesize raw data, draw conclusions, and develop actionable recommendations
● Results-driven and able to deliver results under high pressure
● Self-starter. Able to learn quickly, work autonomously, prioritize effectively and deliver results in a fast-paced environment

Quyền lợi

Attractive salary/insurance package
Fast growing Proptech company
Yearly Performance bonus

Thông tin khác

Địa điểm làm việc
➢ Lê Đại Hành, phường 15, Quận 11, Ho Chi Minh City, Vietnam (Hồ Chí Minh)
Ngành nghề
Nghiên Cứu Và Phát Triển (R&D)
Tính chất công việc
Toàn thời gian
Yêu cầu về bằng cấp (tối thiểu)
Cao Đẳng
Yêu cầu kinh nghiệm
2 - 3 năm

Thông tin chung

  • Ngày hết hạn: 01/10/2021
  • Thu nhập: 34 triệu - 46 triệu VND
Giới thiệu công ty Xem trang công ty
Công ty chưa cập nhật thông tin....
Quy mô công ty
Từ 26 - 100 nhân viên
Địa chỉ công ty: Lầu 4, Tòa nhà Flemington, 182 Lê Đại Hành, Phường 15, Quận 11, TP.HCM

Phúc lợi dành cho bạn

  • Thưởng
  • Nghỉ phép
HOT

Job hot

Công ty cổ phần xây dựng Alphaco Hà Nội
Thỏa Thuận
Hải Dương
Hawee Group
Thu nhập 13 triệu - 25 triệu VND
Hà Nội, Hồ Chí Minh
CÔNG TY CỔ PHẦN X-MEDIA
Từ 20 - 25 triệu VND/tháng
Hà Nội
CÔNG TY TNHH THƯƠNG MẠI VÀ ĐẦU TƯ BIG HOLDING
15 Triệu - 20 Triệu VND
Hà Nội
CÔNG TY TNHH AEON VIỆT NAM
Hà Nội

Job liên quan

CÔNG TY CỔ PHẦN KIM TÍN MDF CHƠN THÀNH
Hồ Chí Minh
SHINHAN - NGÂN HÀNG TNHH MỘT THÀNH VIÊN SHINHAN VIỆT NAM
15 - 20 triệu
12 triệu - 18 triệu
Hồ Chí Minh
Công ty Cổ phần Viễn thông FPT - FPT Telecom
thỏa thuận

Thỏa thuận
26/10/2024
31/10/2024
26/10/2024
thỏa thuận
12/10/2024
Hồ Chí Minh
công ty cổ phần trang thiết bị y tế hạnh nguyên
Cạnh tranh
10/10/2024
Công Ty Cổ Phần Dịch Vụ Di Động Trực Tuyến (viết tắt M_Service) - VÍ ĐIỆN TỬ MOMO
10 - 15 triệu VNĐ
08/10/2024
Hà Nội, Hồ Chí Minh, Đà Nẵng, Hải Phòng, Bắc Giang, Bắc Ninh, Bình Thuận, Khánh Hòa, Lâm Đồng, Quảng Nam, Thừa Thiên Huế
Công ty TNHH XNK Cuộc sống tươi đẹp
10 - 20 triệu
24/10/2024
Hồ Chí Minh
VitalOasis - Sản Phẩm Organic
Thỏa thuận
07/10/2024
Hồ Chí Minh
CÔNG TY CỔ PHẦN HASAKI BEAUTY & CLINIC
Thương lượng
13/10/2024
Hồ Chí Minh

Giải thưởng
của chúng tôi

Top 3

Nền tảng số tiêu biểu của Bộ
TT&TT 2022.

Top 15

Startup Việt xuất sắc 2019 do VNExpress tổ chức.

Top 10

Doanh nghiệp khởi nghiệp sáng tạo Việt Nam - Hội đồng tư vấn kinh doanh ASEAN bình chọn.

Giải Đồng

Sản phẩm công nghệ số Make In Viet Nam 2023.