Revenue ManagerKHÁCH SẠN NOVOTEL SAIGON CENTRE

Nơi làm việc: Hồ Chí Minh
Lương: Thỏa thuận
Hình thức: Toàn thời gian
Ngày đăng: 22/06/2024
Hạn nộp: 24/07/2024

Vị trí công việc này hiện tại đã hết hạn nộp hồ sơ, bạn có thể tham khảo thêm một số công việc liên quan phía dưới

Mô tả công việc

Responsible for the implementation of RM methods in a dedicated hotel in order to maximize the turnover in accordance with hotel strategies, brand's marketing and customer's needs.
Responsible for having all the revenue management processes in place in the hotel, he/she implements the GM's strategy on daily basis, updates planning, quotes groups and alerts GM, when market deviates from strategy.
In charge of helping to reach and beat the operational turnover budget of the hotel.
Support the GM in the creation of the strategy (with proper analysis) and to work effectively with the implemented revenue management system. Furthermore, to implement the strategy, based on the daily recommendations in the distribution channels, as well as the daily check of the system recommendations for sense and provide complementary or revised proposals for optimization

Yêu cầu

Diploma in Tourism & Hospitality Management.
Proficient in MS Excel, Word, PowerPoint.
Strong analytical skills with the ability to interpret complex data & market trends.
Excellent communication, negotiation, interpersonal skill in English

Quyền lợi

Salary + service charge
Hotel's uniform
Free parking
Hotel's meal
Annual outing
Accor's training courses

Giới thiệu công ty

KHÁCH SẠN NOVOTEL SAIGON CENTRE

167 Hai Bà Trưng, Phường 6, Quận 3, TP Hồ Chí Minh 0937626353

novotel-saigon-centre.com/

Việc làm tương tự

Revenue Manager

Khách Sạn Azerai Ke Ga Bay

Hồ Chí Minh
31/10/2024

Planning and Revenue Management Manager

Công Ty Cổ Phần Vietjetair Cargo

Hồ Chí Minh
05/10/2024

Assistant Revenue and E-commerce Manager

The Grand Ho Tram

20 - 25 triệu
Hồ Chí Minh, Bà Rịa - Vũng Tàu
23/10/2024

Revenue Supervisor

CÔNG TY CỔ PHẦN KHÁCH SẠN SÀI GÒN

Hồ Chí Minh
23/10/2024

Revenue Accountant (F&B)

CÔNG TY TNHH THỜI TRANG VÀ MỸ PHẨM ÂU CHÂU (ACFC)

Cạnh tranh
Hồ Chí Minh
31/10/2024

Revenue Management Executive

CÔNG TY CỔ PHẦN HÀNG KHÔNG VIETJET - VIETJET AIR

Hồ Chí Minh
17/10/2024

Marketing Manager

WEBTHREE TECHNOLOGY COMPANY LIMITED

15 - 25 triệu VND
Hồ Chí Minh
15/10/2024

CORPORATE SALE MANAGER

CÔNG TY CỔ PHẦN TẬP ĐOÀN HƯƠNG VIỆT

12.000.000 - 15.000.000 VND
Hồ Chí Minh
23/10/2024

Data Manager

Công ty TNHH Puzzle Studio

Hồ Chí Minh
25/10/2024

Công Ty Cổ Phần Đầu Tư ERAS GROUP

Cạnh tranh
Hồ Chí Minh
26/10/2024
Vị trí Revenue Manager do công ty KHÁCH SẠN NOVOTEL SAIGON CENTRE tuyển dụng tại Hồ Chí Minh, Joboko tự động tổng hợp mức lương Thỏa thuận, tìm thêm việc làm về Revenue Manager hoặc công ty KHÁCH SẠN NOVOTEL SAIGON CENTRE ở các link phía trên

JOB HOT

Công ty cổ phần xây dựng Alphaco Hà Nội
Thỏa Thuận
Hải Dương
Hawee Group
Thu nhập 13 triệu - 25 triệu VND
Hà Nội, Hồ Chí Minh
CÔNG TY CỔ PHẦN X-MEDIA
Từ 20 - 25 triệu VND/tháng
Hà Nội
CÔNG TY TNHH THƯƠNG MẠI VÀ ĐẦU TƯ BIG HOLDING
15 Triệu - 20 Triệu VND
Hà Nội
CÔNG TY TNHH AEON VIỆT NAM
Hà Nội
  • Hỗ trợ NTD:
  • 0962.107.888