Accounting SupervisorCÔNG TY TNHH THƯƠNG MẠI CARLSBERG VIỆT NAM

Nơi làm việc: Thừa Thiên Huế
Thu nhập: Thương lượng
Hình thức: Toàn thời gian
Ngày đăng: 21/03/2024
Hạn nộp: 11/04/2024

Vị trí công việc này hiện tại đã hết hạn nộp hồ sơ, bạn có thể tham khảo thêm một số công việc liên quan phía dưới

Mô tả công việc

Payment to distributors
• Verifying all relevant related to payment to distributors with efficient of supporting document, making sure that they are fully compliance with company policies and procedures as well as local regulations: 1) Non-cash: POSM, free beer, trade marketing program by empty goods, etc... 2) By cash: Trade discount and other discount by cash to distributors.
• Ownership of all relevant pending issues with departments until they have been resolved.
• Making sure that payment on time according to agreement/Proposal Application Form (PAF) for promotion.
• Supervising of reconciliation about PO that bought from IC partner.
• Maintaining vendor master data as updated in ERP.
• Providing payment documents for internal/external audit/tax health check when requires.
• Enhancing payment process efficient by seeking improvement points needed to line manager or control team.
Account Receivable
• Supervising of AR scanning as company procedures as well as following getting AR confirmation from distributors on timely basic.
• Supervising of reconciliation e-invoice issued to customers and other invoice of discount, promotion, etc...
• Overview of releasing new customer code and maintenance customer master data in ERP.
• Providing AR related documents for internal/external audit, tax health check and internal control team when requires.
Others
• Build solid relationships across all units at various accounting levels.
• Assist with training and providing technical assistance to other associates.
• Actively propose improvement process, firstly for scopes in charge and contribute to team of accounting related projects as assigned by line manager.
• Assist with other projects or duties as assigned to the support department as needed.

Yêu cầu

* Educational / minimum requirements:
• Bachelor's degree of finance/ accounting field.
• English: communication level.
• Computer skill: Microsoft office, ERP
• Minimum 7 years of experience in accounting, preferring in company with distribution (General Accountant/Chief Accountant experience is an advantage).
* Skills:
• Own analytical thinking, controlling mindset.
• Be careful and agile and willing for rotation.
• Excellent communication and teamwork
• Can work under high pressure with tight deadline.
• Time management
• Negotiation skill.
* Work loaction: 5th Floor, The Manor Crown Hue , 62 To Huu Street, Hue City

Quyền lợi

Attractive Incentive, Allowance & Performance bonus, etc.
BHXH, BHYT, AON 24/7 (for self & family)
Personal Laptop

Thông tin khác

Ngày Đăng Tuyển
12/03/2024
Cấp Bậc
Nhân viên
Ngành Nghề
Kế Toán/Kiểm Toán > Kế Toán Tổng Hợp
Lĩnh vực
Hàng tiêu dùng
Kỹ Năng
ERP, Financial Accounting, Payment, Accounting Management, English
Ngôn Ngữ Trình Bày Hồ Sơ
Bất kỳ

Giới thiệu công ty

CÔNG TY TNHH THƯƠNG MẠI CARLSBERG VIỆT NAM việc làm

Tầng 8, tòa nhà BIDV, 41 Hùng Vương - Phường Phú Hội - TP. Huế - Tỉnh Thừa Thiên Huế

Quy mô: Từ 501 - 1000 nhân viên

Việc làm tương tự

Kế Toán Tổng Hợp

CÔNG TY TNHH SBC HOÀNG GIA

7 - 8 triệu
Thừa Thiên Huế
23/10/2024

Kế Toán Trưởng

CÔNG TY CỔ PHẦN KÍNH ĐẠT PHƯƠNG

18 - 30 triệu
13/10/2024

Nhân Viên Kế Toán

Asiatica Travel (Công ty Du Lịch Hội Á Châu)

13/10/2024

NHÂN VIÊN KẾ TOÁN

Vedana Lagoon Resort & Spa

Thương lượng
14/10/2024

Kế Toán Trưởng (Ngành Sản Xuất)

CÔNG TY CỔ PHẦN ĐẠT PHƯƠNG

25 - 40 triệu VNĐ
Toàn Quốc, Thừa Thiên Huế
06/10/2024

CÔNG TY TNHH LỘC THỊNH

06/10/2024

Nhân Viên Kế Toán Thanh Toán

CÔNG TY CỔ PHẦN TẬP ĐOÀN VITTO

24/10/2024

Nhân Viên Kế Toán - TP. Huế (Nữ)

Công ty TNHH Một thành viên giáo dục RES

7 triệu - 10 triệu
11/10/2024

[Online] Công Ty Tư Vấn Và Giải Pháp Zecom Tuyển Dụng Nhân Viên Kế Toán Part-time 2024

Công Ty Tư Vấn Và Giải Pháp Zecom

Từ 4 Triệu - Dưới 8 Triệu VNĐ / Tháng
Hà Nội, Hồ Chí Minh, Đà Nẵng, Thừa Thiên Huế, Nước Ngoài, Khác
16/11/2024

Chuyên Viên Kế Toán

Công ty cổ phần đầu tư phát triển Máy Việt Nam

17/11/2024
Vị trí Accounting Supervisor do công ty CÔNG TY TNHH THƯƠNG MẠI CARLSBERG VIỆT NAM tuyển dụng tại Thừa Thiên Huế, Joboko tự động tổng hợp mức lương Thương lượng, tìm thêm việc làm về Accounting Supervisor hoặc công ty CÔNG TY TNHH THƯƠNG MẠI CARLSBERG VIỆT NAM ở các link phía trên

Công Ty Cổ Phần Liên Doanh Kangaroo Quốc Tế (Kangaroo Group)
Hà Nội
EMG EDUCATION
Hồ Chí Minh
CÔNG TY CỔ PHẦN JOBOKO TOÀN CẦU
13 - 20 triệu VND/tháng (Lương cứng + Com)
Hà Nội
Công ty cổ phần xây dựng Alphaco Hà Nội
Thỏa Thuận
Hà Nội, Hải Dương
Hawee Group
Thu nhập 13 triệu - 25 triệu VND
Hà Nội, Hồ Chí Minh
  • Hỗ trợ NTD:
  • 0962.107.888