IT Assistant Manager, TMSCÔNG TY CỔ PHẦN DHL ECOMMERCE SOLUTIONS (VIỆT NAM)

Nơi làm việc: Hồ Chí Minh
Thu nhập: Thỏa thuận
Hình thức: Toàn thời gian
Ngày đăng: 04/07/2024
Hạn nộp: 27/07/2024

Vị trí công việc này hiện tại đã hết hạn nộp hồ sơ, bạn có thể tham khảo thêm một số công việc liên quan phía dưới

Mô tả công việc

- Understand Supply Chain business, especially Transport operations to provide excellent IT service delivery to business
- Participate in TMS setup, system testing, user training, UAT support and other deliverables of TMS deployment projects.
- Support daily TMS related issues & user queries, so that Operation can use TMS properly and effectively
- Drive TMS usage KPI through reporting and process improvement
- Support system change request, and coordinate with requester to implement per Change Management process
- Explore new system functionalities and new technologies(RPA, PowerBI, etc.) in order to support Transport Digitalization

Yêu cầu

*Must-have
- 5+ work experience in IT industry - either as IT System Supervisor, Tech Lead, or Tech Consultant or BA/Product Owner
- MS Office skills - Word, Excel, PowerPoint, MS Project, Visio and Collaboration tools
- Intermediate knowledge in Network topologies and System designs
- Experience in implementing MIS - system configuration & testing, interfaces design, reports development
- Logical thinking with good programming skills in C#, VB.NET, SQL queries
- Project management skills, as a Project Leader or a Project Manager
- Ability to work under pressure and multi-tasking when needed
- Enthusiasm and Carefulness, to be right at first-time
- Innovative Mindset, able to take initiative in process improvement, system enhancement
- Flexibility & Reliability - minimal supervision required
- Bachelor Degree in Computer Science, Logistics or related disciplines
- Good command of English
- Strong communication skills both written and verbal, to be able to cooperate with cross-departments teams
*Nice-to-have
- Experience in the Supply Chain Industry and/or Transport operations
- Knowledge in IT product life cycle, ITIL, Network Administration
- Work experience in international corporation

Quyền lợi

Thưởng
Attractive remuneration package
Đào tạo
Corporate E-Learning, training opportunities
Khác
Professional, dynamic working environment

Thông tin khác

NGÀY ĐĂNG
27/06/2024
CẤP BẬC
Nhân viên
NGÀNH NGHỀ
Công Nghệ Thông Tin/Viễn Thông > System/Cloud/DevOps Engineer
KỸ NĂNG
TMS System, Project Management, IT System Administration, IT Operations, C#
LĨNH VỰC
Hậu cần/Giao nhận
NGÔN NGỮ TRÌNH BÀY HỒ SƠ
Bất kỳ
SỐ NĂM KINH NGHIỆM TỐI THIỂU
5
QUỐC TỊCH
Không hiển thị
Xem thêm

Giới thiệu công ty

CÔNG TY CỔ PHẦN DHL ECOMMERCE SOLUTIONS (VIỆT NAM) việc làm

Tầng 7, Tòa nhà E-town 3, số 364, đường Cộng Hòa, Phường 13, Quận Tân Bình, Thành Phố Hồ Chí Minh

Quy mô: Từ 501 - 1000 nhân viên

Việc làm tương tự

DevOps Developer

Apollo Solutions

Hồ Chí Minh
26/11/2024

Back-End Developer

Ngân hàng TMCP Phát triển TP.HCM - HD Bank

Hồ Chí Minh
21/10/2024

Senior Devops Developer

Công Ty Cổ Phần Công Nghệ Nami

Thỏa thuận
Hà Nội, Hồ Chí Minh
13/10/2024

Senior Back-End Developer (Python, Devops)

Công Ty Trách Nhiệm Hữu Hạn Giải Pháp Toàn Cầu Iij Việt Nam

Hồ Chí Minh
29/10/2024

Senior Golang Developer English required, DevOps

CÔNG TY TNHH MỘT THÀNH VIÊN EKINO VIETNAM

Attractive !
Hồ Chí Minh
29/10/2024

Full Stack Developer - Lập Trình Viên

CÔNG TY CỔ PHẦN Y TẾ PW

Tới 45 triệu
Hồ Chí Minh
11/10/2024

Full-stack Developer Developer

Công ty TNHH INFOdation VN

You'll love it
Hồ Chí Minh, Khánh Hòa
30/10/2024

VIỆC LÀM SENIOR ANDROID DEVELOPER tại TPHCM - Tps Software

Công ty Cổ phần Phần mềm TPS

13,000,000 - 16,000,000 VNĐ 0 VNĐ
Hồ Chí Minh
25/10/2024

.NET DEVELOPER (SALE ONLINE PLATFORM)

Công ty Cổ phần Viễn thông FPT - FPT Telecom

15,000,000 - 40,000,000 VND
Hồ Chí Minh
31/10/2024

Unreal Engine Developer

FeelDX

Thoả thuận
Hồ Chí Minh, Đà Nẵng, Cần Thơ, Khác
31/10/2024
Vị trí IT Assistant Manager, TMS do công ty CÔNG TY CỔ PHẦN DHL ECOMMERCE SOLUTIONS (VIỆT NAM) tuyển dụng tại Hồ Chí Minh, Joboko tự động tổng hợp mức lương Thỏa thuận, tìm thêm việc làm về IT Assistant Manager, TMS hoặc công ty CÔNG TY CỔ PHẦN DHL ECOMMERCE SOLUTIONS (VIỆT NAM) ở các link phía trên

JOB HOT

CÔNG TY TNHH SCBIO
8 triệu - 15 triệu VND + doanh số + thưởng + hỗ trợ
10.000.000 - 15.000.000 VND
Công Ty Cổ Phần Liên Doanh Kangaroo Quốc Tế (Kangaroo Group)
Hà Nội
EMG EDUCATION
Hồ Chí Minh
  • Hỗ trợ NTD:
  • 0962.107.888