Planning EngineerCÔNG TY TNHH NĂNG LƯỢNG XANH VÀ TÁI TẠO PHƯƠNG NAM

Hình thức: Toàn thời gian
Ngày đăng: 27/09/2024
Hạn nộp: 29/10/2024

Mô tả công việc

Job Summary
Responsible for leading and managing a team of planners overseeing project planning and scheduling, contributing to strategic planning initiatives, optimizing resource allocation, driving process improvements and collaborating with stakeholders to ensure alignment with organizational goals
JOB DESCRIPTION/ MÔ TẢ CÔNG VIỆC
ACCOUNTABILITY & RESPONSIBILITIES / NGHĨA VỤ VÀ TRÁCH NHIỆM
• Developing Project Schedules: Create detailed, comprehensive project schedules including all relevant milestones, deliverables, and dependencies
• Resource Allocation: Coordinate with project teams to allocate resources as per project requirements and budget constraints
• Monitoring Progress: Regularly monitor project progress against the established schedule, identifying any deviations and proposing corrective actions if necessary
• Risk Assessment: Identify potential risks to project timelines and propose mitigation strategies to minimize impact.
• Reporting: Prepare and present regular progress reports to project stakeholders, highlighting key delays and issues
• Collaboration: Work closely with project managers, engineers, and other team members to ensure alignment of project schedules with the overall project goals.
JOB AUTHORITY/QUYEN HAN CONG VIEC:
- Decision-making in project planning
- Team management
- Strategic planning contribution
- Resource allocation
- Process improvement
- Stakeholder engagement

Yêu cầu

EQUIRED COMPETENCE AND KNOWLEDGE/ YÊU CẦU NĂNG LỰC VÀ KIẾN THỨC
Education: Bachelor's degree in a related field, such as business administration, engineering, or project management
Language: Vietnamese, English (Listening-Speaking-Reading-Writing)
Qualification/Ky nang:
• Proven experience in a leadership or managerial role within a planning or project management function
• Strong understanding of planning principles, techniques, and tools, such as Gantt charts, critical path analysis, and resource leveling.
• Excellent communication and interpersonal skills to effectively lead and collaborate with team members and stakeholders.
• Analytical and problem-solving abilities to address complex planning challenges and optimize resource utilization.
Experience: From 3 years experiences
Computer: Proficiency in project management software and tools, such as Microsoft Project, Oracle Primavera or similar applications

Quyền lợi

Thưởng
Lương tháng 13, Thưởng nếu hoàn thành tốt công việc
Chăm sóc sức khoẻ
Đóng BHXH full lương
Nghỉ phép có lương
Phép năm theo quy định Luật lao động

Giới thiệu công ty

CÔNG TY TNHH NĂNG LƯỢNG XANH VÀ TÁI TẠO PHƯƠNG NAM việc làm

3/14 Võ Văn Tần, Phường Võ Thị Sáu, Quận 3, TP.Hồ Chí Minh

Quy mô: Từ 26 - 100 nhân viên

Việc làm tương tự

Quản Lý Dự Án - Không Yêu Cầu Kinh Nghiệm

CÔNG TY TNHH SURIMI TECH LIMITED VIỆT NAM

Thương lượng
Bà Rịa - Vũng Tàu
21/10/2024

Trưởng Ban Quản Lý Dự Án

CÔNG TY TNHH THƯƠNG MẠI TÙNG MỸ

12/10/2024

Kỹ Sư Điện Dự Án

CÔNG TY CỔ PHẦN THÉP NAM KIM

19/10/2024

Kỹ Sư Quản Lý Đơn Hàng

CÔNG TY CỔ PHẦN EDOCTOR

15 - 20 triệu
30/10/2024

Kỹ Sư An Toàn Dự Án Miền Nam

CÔNG TY CỔ PHẦN THIẾT KẾ VÀ XÂY DỰNG GIZA VIỆT NAM

Cạnh tranh
Bà Rịa - Vũng Tàu, Bình Phước, Tây Ninh
09/10/2024

CHUYÊN VIÊN ĐIỀU PHỐI DỰ ÁN (LÀM VIỆC TẠI SITE HỒ TRÀM)

CÔNG TY CỔ PHẦN IFF HOLDINGS

Thỏa thuận
Hồ Chí Minh, Bà Rịa - Vũng Tàu
30/10/2024

Kỹ Sư Quản Lý Chất Lượng

CÔNG TY TNHH CORETRONIC VIỆT NAM

Trên 12 triệu
17/10/2024

Kỹ Sư - Kỹ Thuật Xây Dựng

CÔNG TY TNHH XÂY DỰNG NAM PHÁT HƯNG

Hồ Chí Minh, Bà Rịa - Vũng Tàu, Bình Dương, Đồng Nai, Long An, Tiền Giang
16/10/2024

NHÂN VIÊN KIỂM TRA CHẤT LƯỢNG (HÀN)

Công Ty CP Kỹ Thuật Nhiệt Mèo Đen

10 Tr - 20 Tr VND
16/10/2024

Tổ Trưởng QC ( Sản Phẩm Cơ Khí)

Công ty TNHH Gonzales Việt Nam

18/10/2024
Vị trí Planning Engineer do công ty CÔNG TY TNHH NĂNG LƯỢNG XANH VÀ TÁI TẠO PHƯƠNG NAM tuyển dụng tại Bà Rịa - Vũng Tàu, Joboko tự động tổng hợp mức lương Thỏa thuận, tìm thêm việc làm về Planning Engineer hoặc công ty CÔNG TY TNHH NĂNG LƯỢNG XANH VÀ TÁI TẠO PHƯƠNG NAM ở các link phía trên

JOB HOT

Công ty cổ phần xây dựng Alphaco Hà Nội
Thỏa Thuận
Hải Dương
Hawee Group
Thu nhập 13 triệu - 25 triệu VND
Hà Nội, Hồ Chí Minh
CÔNG TY CỔ PHẦN X-MEDIA
Từ 20 - 25 triệu VND/tháng
Hà Nội
CÔNG TY TNHH THƯƠNG MẠI VÀ ĐẦU TƯ BIG HOLDING
15 Triệu - 20 Triệu VND
Hà Nội
CÔNG TY TNHH AEON VIỆT NAM
Hà Nội
  • Hỗ trợ NTD:
  • 0962.107.888