System EngineerCông Ty Cổ Phần Dịch Vụ Di Động Trực Tuyến (viết tắt M_Service) - VÍ ĐIỆN TỬ MOMO

Hình thức: Toàn thời gian
Ngày đăng: 23/10/2024
Hạn nộp: 20/12/2024

Mô tả công việc

Consulting technical solution/ system architect on Linux OS;
Plan, design, install, configure, troubleshoot, and manage our VMWare / cloud-based Linux servers;
Ensuring the system and server operating smoothly;
Building and maintaining stable operation for server system;
Monitoring and maintaining system hardware and networks;
Ensuring safety and security for system and network;
Performing others technical assigned task.

Yêu cầu

Bachelor's degree in Computer Science or comparable practice/experience;
Have good Linux knowledge and experience managing large number of Linux servers, applications;
Experience with virtualization platforms VMWare;
Experience deploys Storage, SAN, and HCI...;
Have basic TCP/IP background, especially on Linux environment;
Understand the process of build/deploy/manage/monitor various server software for web technology: Oracle, Nginx, Haproxy, PHP, Java, Redis/Memcached, MySQL/Postgres. RabbitMQ;
Know at least one scripting language: Bash/Python/Lua;
Ability to troubleshoot common Linux application errors;
Have sense of application/server monitoring and responsibility for any kind of system incident;
Ability to learn new technology to adapt to day-to-day change of business requirement;
Have experience working on public cloud services such as Amazon Web Service, Google Cloud is a big plus;
Problem solving skills;
Teamwork spirit.

Quyền lợi

Attractive compensation & benefits.
13th month salary bonus and yearly performance bonus.
14 paid days off per year
Premium health care insurance
Great allowances (lunch, parking, birthday, happy hours....)
Salary review at least one time per year based on employee's performance and contribution.
Outing/team-building activities (company trip , soccer sport, english club, running club,..).
Other benefits as per stated in Vietnamese Labor Law
Work with experienced & strong team.
Friendly, dynamic & flexible working environments.

Thông tin khác

Cấp bậc
Nhân viên
Kinh nghiệm
2 năm
Số lượng tuyển
1 người
Hình thức làm việc
Toàn thời gian
Giới tính
Không yêu cầu

Công Ty Cổ Phần Dịch Vụ Di Động Trực Tuyến (viết tắt M_Service) - VÍ ĐIỆN TỬ MOMO việc làm

Toà nhà Phú Mỹ Hưng, số 8 Hoàng Văn Thái, khu phố 1, Phường Tân Phú, Quận 7, Thành phố Hồ Chí Minh

Quy mô: Từ 101 - 500 nhân viên

Việc làm tương tự

Lập trình viên hệ thống Web

CÔNG TY TNHH DỊCH VỤ - GIẢI PHÁP - CÔNG NGHỆ ONG VÀNG

Hồ Chí Minh
15/11/2024

Developer Php

Công Ty TNHH Phát Triển Hệ Thống Nichietsu

Thương lượng
Hồ Chí Minh
04/11/2024

Web Developer

Công ty TNHH Tập đoàn Rita Võ

11 - 15 triệu VNĐ
Hồ Chí Minh
22/11/2024

Back-End Developer

HỘ KINH DOANH THANH HẢI HOSARA

9 - 13 triệu
Hồ Chí Minh
14/11/2024

Mid Home Trading System Developer Windows Desktop App

Daoukiwoom Innovation

1000 - 2000
Hồ Chí Minh, Điện Biên
01/11/2024

PHP Developer

Công ty Cổ phần Viễn thông FPT - FPT Telecom

15,000,000 - 30,000,000 VND
Hồ Chí Minh
30/11/2024

Wordpress Developer

Công ty TNHH Lửa Á Châu

Hồ Chí Minh
25/11/2024

Sports Turf Solutions Co., Ltd

20 Tr - 25 Tr VND
Hồ Chí Minh
20/11/2024

PHP Developer (Laravel)

CÔNG TY TNHH ĐIỆN TOÁN ĐÁM MÂY MỘT HAI BA

Hồ Chí Minh
24/11/2024

Mid Mobile Trading System Developer

Hồ Chí Minh
22/12/2024
Vị trí System Engineer do công ty Công Ty Cổ Phần Dịch Vụ Di Động Trực Tuyến (viết tắt M_Service) - VÍ ĐIỆN TỬ MOMO tuyển dụng tại Hồ Chí Minh, Joboko tự động tổng hợp mức lương Thoả thuận, tìm thêm việc làm về System Engineer hoặc công ty Công Ty Cổ Phần Dịch Vụ Di Động Trực Tuyến (viết tắt M_Service) - VÍ ĐIỆN TỬ MOMO ở các link phía trên

JOB HOT

Công Ty Cổ Phần Andes E&C Việt Nam
14.000.000 - 18.000.000 VND
Bắc Giang, Bắc Ninh, Hà Nam
Công ty cổ phần MISA
Từ 15.000.000 VND đến 20.000.000 VND
Hà Nội, Hồ Chí Minh
Công Ty Cho Thuê Tài Chính TNHH BIDV - SuMi TRUST
Từ 25.000.000 VND đến 30.000.000 VND
  • Hỗ trợ NTD:
  • 0962.107.888