chuyên viên/ Chuyên Viên Chính quản trị rủi ro tích hợp (mảng qtrr tín dụng & basel ii) - hà nội - ta107NGÂN HÀNG TMCP VIỆT NAM THỊNH VƯỢNG - VPBank

Hình thức: Toàn thời gian
Ngày đăng: 30/01/2024
Hạn nộp: 30/04/2024

Vị trí công việc này hiện tại đã hết hạn nộp hồ sơ, bạn có thể tham khảo thêm một số công việc tương tự tại đây:

Mô tả công việc

Calculate Credit risk RWA according to Standardized Approach as SBV Circular 41 and perform reports periodically/adhoc for BOM, SBV and related parties;
Develop and perform comprehensive analysis and report on CR RWA, Risk adjusted return as well as recommendation of portfolio management/credit risk mitigation for each Business unit;
Deliver Disclosure report following SBV's requirement and Basel II's market discipline requirement
Develop BRD & UAT for Risk DWH, ensure the completeness of data for RWA calculation and further analysis
Analysis possible optimization room for RWA mitigation, enhance and validate data quality
Develop BRD & UAT engine for CR RWA calculation under FIRB and AIRB approach, Basel III implementation for Credit risk;
Implement stress test for CR RWA under SA and IRB approach for ICAAP implementation;
Take part in IFRS9 project, Limit management project and other projects of Risk division

Yêu cầu công việc

1. Educational Qualifications
Graduate university or higher level on major Economic mathematics, Statistics, Finance - Banking, Auditing or related majors.
2. Relevant Knowledge/ Expertise
Have at least 2 year experience on working in the banking sector, in which at least 1 year experience on working in credit risk management field. Experience on working in credit risk model and credit portfolio analysis field as a plus.
Have basic knowledge on RWA/CAR calculation according to Basel II's requirements. Experience on implementing similar projects as a plus.
Have knowledge about credit products and banking systems (core-banking, LOS, limit management, collateral...).
3. Skills
Proficient in computer skills, especially MS Excel, SQL. Having ability to program VBA as a plus.
Have ability to work independently and work in team.
Have excellent skills of problem analysis and solving.
Have excellent skills of communication and presentation.
Fluent user in English speaking, writing, reading and listening;
Have ability to work under pressure.
Benefits:
Competitive salary and bonus package
Staff loan with special interest rates
Traing courses based on the job, Training framework/Learning RoadMap for each position
Insurance in accordance with Labor laws + VPBank Care insurance for all employees. (insurance covered for family members for entitled employees);
Annual leave (varied based on job grade)
Travel allowance
A dynamic and friendly working environment, full of great opportunities to develop your career and abundant interesting activities to join (Sports competitions, talent contests, teambuilding...)
Working time: from Monday to Friday & 2 Saturday mornings/month

Quyền lợi được hưởng

Bảo hiểm
Du Lịch
Thưởng
Chăm sóc sức khỏe
Đào tạo
Tăng lương

Nộp hồ sơ liên hệ

NGÂN HÀNG TMCP VIỆT NAM THỊNH VƯỢNG - VPBank

Giới thiệu công ty

NGÂN HÀNG TMCP VIỆT NAM THỊNH VƯỢNG - VPBank việc làm

Tầng 26, VPBank Tower, 89 Láng Hạ, Quận Đống Đa, TP Hà Nội

Quy mô: Trên 10.000 nhân viên

[HO Hà Nội] - CVCC/Chuyên gia Quản trị rủi ro Công nghệ thông tin - Khối QTRR

NGÂN HÀNG TMCP AN BÌNH(ABBANK)

thỏa thuận
Hà Nội
30/06/2024

Chuyên viên Quản trị rủi ro tài chính

Công ty TNHH Chứng khoán Ngân hàng TMCP Ngoại thương Việt Nam (VCBS)

, SĐT 0243.936.6990
Hà Nội
02/07/2024

Chuyên viên cao cấp Quản trị rủi ro danh mục

CÔNG TY TÀI CHÍNH TNHH MB SHINSEI (MCREDIT)

Cạnh tranh
Hà Nội
14/07/2024

Giám đốc Mô hình rủi ro

thỏa thuận
Hà Nội
16/07/2024

Chuyên Gia Quản Trị Rủi Ro Tích Hợp

CÔNG TY CỔ PHẦN KINH DOANH F88

23 - 46 triệu VNĐ
Hà Nội
26/05/2024

TUYỂN DỤNG CHUYÊN VIÊN KIỂM SOÁT NỘI BỘ MẢNG TÀI CHÍNH

CÔNG TY CỔ PHẦN SÁCH ALPHA

thu nhập từ 15.000.000đ - 20.000.000
Hà Nội
23/05/2024

Chuyên viên cao cấp Quản trị chính sách rủi ro - MRRB

Ngân hàng Thương mại Cổ phần Hàng Hải Việt Nam (MSB)

thỏa thuận
Hà Nội
12/06/2024

Chuyên viên cao cấp/Chuyên viên chính Mô hình Rủi ro tín dụng - Khối Quản trị Rủi ro và Tuân thủ

NGÂN HÀNG TMCP QUỐC TẾ VIỆT NAM (VIB)

Hà Nội
09/07/2024

Chuyên viên chính Quản trị rủi ro danh mục

Công ty tài chính tnhh mtv bưu điện (PTF)

Hà Nội
11/07/2024
Vị trí chuyên viên/ Chuyên Viên Chính quản trị rủi ro tích hợp (mảng qtrr tín dụng & basel ii) - hà nội - ta107 do công ty NGÂN HÀNG TMCP VIỆT NAM THỊNH VƯỢNG - VPBank tuyển dụng tại Hà Nội, Joboko tự động tổng hợp mức lương thỏa thuận, tìm thêm việc làm về Chuyên Viên/Chuyên Viên Chính Quản trị rủi ro Tích hợp (Mảng QTRR tín dụng & Basel II) - Hà Nội - TA107 hoặc công ty NGÂN HÀNG TMCP VIỆT NAM THỊNH VƯỢNG - VPBank ở các link phía trên

JOB HOT

CÔNG TY TNHH THƯƠNG MẠI TỔNG HỢP MOMO VIỆT NAM
10 triệu - 50 triệu VNĐ (Thỏa thuận theo năng lực và kinh nghiệm)
Hà Nội
CÔNG TY TNHH NEW HORIZONS
Cạnh tranh
Hà Nội
Công ty Cổ Phần Đầu Tư Bất Động Sản Yesland
10 triệu - 20 triệu VNĐ + Thưởng + Hoa hồng
Hồ Chí Minh
Công ty TNHH Thương Mại và Đầu Tư INDECO
Lương cứng 12 triệu + Hoa hồng theo công trình
Hồ Chí Minh
Công Ty TNHH Kamax Việt Nam
Thu nhập 30 - 50 triệu VNĐ/tháng
Bắc Giang, Bắc Ninh, Hà Nam, Hà Tĩnh, Lạng Sơn, Nam Định, Nghệ An, Ninh Bình, Thanh Hóa
  • Hỗ trợ NTD:
  • 0962.107.888