DevOps Engineer

Công Ty TNHH Một Thành Viên IT-Development Vietnam
Địa điểm làm việc: Hồ Chí Minh
Hết hạn: 24/12/2022

Vị trí công việc này hiện tại đã hết hạn nộp hồ sơ, bạn có thể tham khảo thêm một số công việc tương tự tại đây:

Mô tả công việc

Tóm tắt công việc
Maintain and improve CI/CD (Jenkins, Ansible, Maven, Nexus, Sonar, ...)
Manage, operate and deploy Docker-based software stack,
Troubleshoot/fix service incidents according to SLA,
Contribute to ops documentation,
Support internal agile development teams,
Support APAC clients through ticketing system
Competitive salary & bonus (negotiable, depending on experience)
Premium extra health care for staff and relative .
20 days paid leave per year
Coffee, tea, snack and monthly team building with friendly team.
Training program according to needs
English class learning in working hours.
Excellent working environment, motivated multi cultural team and management
Immediate incorporation

Yêu cầu công việc

Skill & Experience :
Working knowledge of Linux system administration with at least 5 year experience,
Good knowledge on CI/CD and DevOps,
Docker,Git,Python, Shell,Ansible, Terraform,VMWare VSphere,
General knowledge of computer, network architecture, security concepts and virtualization technologies,
Fluent in English
Motivation and ability to acquire new knowledge,
Excellent interpersonal communication skills,
Flexibility to work on various projects and easily switch between them,
Must be able to obtain and maintain a government security clearance
Nice to have:
System and service monitoring solutions (Zabbix, Prometheus, Grafana, Opsgenie)
Apache Tomcat, Springboot
Network skills , Ipsec, VPN, OPENSense
Mail servers (postfix, sendmail, amavisd-new)
SELinux, systemd,
Nginx, HAProxy,
ELK, PostgreSQL, Mariadb
Kafka
Kubernetes
GCP

Thông tin khác

Yêu cầu kỹ thuật:
DevOps
Linux
System Administration
VPN
PostgreSQL
Python
Apache Tomcat
Git
MS Virtualization Technologies
VMware
Cisco Switch
MariaDB
Postfix
Nginx
Elasticsearch
Docker
Architecture
VMware vSphere
Zabbix
Grafana
Ansible
HAProxy
CI
Apache Kafka
Spring Boot
CD
Kubernetes
Terraform
Prometheus
Opsgenie
IPSEC
ELK
GCP

Nộp hồ sơ liên hệ

Giới thiệu công ty Xem trang công ty
IT-Development Vietnam (ITD)
ITD creates software used by the world's largest Telecom corporations. We have a team of 40 passionate collaborators distributed in France, Slovakia and Vietnam. We have users in more than 30 countries worldwide. Our mission is to deliver to our customers the best...
Quy mô công ty
Chưa rõ
Địa chỉ công ty: Lầu 5, Cao ốc D.C, Số 111 D, Lý Chính Thắng, Phường Võ Thị Sáu, Quận 3, Thành phố Hồ Chí Minh, Việt Nam

Phúc lợi dành cho bạn

  • Thưởng
  • Nghỉ phép
HOT

Job hot

Công ty Cổ Phần Đầu Tư Bất Động Sản Yesland
Lương căn bản: 6 triệu/tháng + Hoa hồng đến 6%
Hồ Chí Minh
Công Ty Cổ Phần Đầu Tư Và Dịch Vụ Newland Travel
12tr - 15tr
Hà Nội
Công ty TNHH Thế giới căn hộ An Home
Từ 5 - 25 triệu vnđ
Hồ Chí Minh
CÔNG TY TNHH ZOOMLION VIỆT NAM
12 triệu - 15 triệu VNĐ
Hồ Chí Minh, Bình Phước, Bình Thuận, Kiên Giang, Tiền Giang

Job liên quan

CÔNG TY CỔ PHẦN DỊCH VỤ GIAO HÀNG NHANH
You'll love it
Hồ Chí Minh
Nhà Hàng Pizza 4P'S
Thương lượng
Hồ Chí Minh
CÔNG TY TNHH MEDIASTEP SOFTWARE VIỆT NAM
Tới 2,000 USD
Hồ Chí Minh
CÔNG TY CỔ PHẦN ĐẦU TƯ SFVN

29/05/2024
12/05/2024
25/05/2024
Thỏa thuận
09/06/2024
Hồ Chí Minh
CÔNG TY TNHH VIETTEL- CHT
thỏa thuận
25/05/2024
Hà Nội, Hồ Chí Minh
Công ty cổ phần timo việt nam
Thỏa thuận
02/06/2024
Thỏa thuận
15/05/2024
Hồ Chí Minh
NAB Innovation Centre Vietnam
Thỏa thuận
31/05/2024
Hồ Chí Minh
Tyme
Thỏa Thuận
17/06/2024
Hồ Chí Minh
Tập Đoàn Giáo Dục Đại Trường Phát
Cạnh tranh
18/05/2024
Hồ Chí Minh

Giải thưởng
của chúng tôi

Top 3

Nền tảng số tiêu biểu của Bộ
TT&TT 2022.

Top 15

Startup Việt xuất sắc 2019 do VNExpress tổ chức.

Top 10

Doanh nghiệp khởi nghiệp sáng tạo Việt Nam - Hội đồng tư vấn kinh doanh ASEAN bình chọn.

Giải Đồng

Sản phẩm công nghệ số Make In Viet Nam 2023.