Tìm kiếm theo:
Có phải bạn đang tìm
Từ khóa phổ biến
Việc làm nổi bật

Operation Logistics

CÔNG TY TNHH GIAO NHẬN VÀ VẬN TẢI HÀNG DƯƠNG

Địa điểm làm việc: Hồ Chí Minh
Hết hạn: 14/06/2024

Vị trí công việc này hiện tại đã hết hạn nộp hồ sơ, bạn có thể tham khảo thêm một số công việc liên quan phía dưới

Mô tả công việc

Key Responsibilities:
o Receive and review customer orders, ensuring accuracy and completeness.
o Coordinate with various internal departments such as production, warehousing, and shipping to fulfill orders in a timely manner.
o Monitor order status and proactively address any issues or delays to ensure on-time delivery.
o Serve as the primary point of contact for customer inquiries and concerns related to logistics.
o Provide accurate and timely information regarding order status, shipping schedules, and delivery updates.
o Provide quotation for customer requirements.
o Making customs declaration procedures professional
o Issue warnings and promptly report incidents posing risks to the trading system, while proposing solutions.
o Resolve any shipping-related issues or complaints promptly and professionally.

Yêu cầu

Qualifications:
o Graduated from University/College majoring in Logistics, Import-Export, Economics or related majors;
o At least 2 years' experience working for Forwarding - Logistics Company - Transportation.
o Proficient in Microsoft Office
o Fluency in English
o Good negotiation, communication and presentation skills.
o Please submit your CV in English
Benefits:
o Salary negotiable according to candidate's ability
o Bonus: Quarterly and annual performance bonus policy (Depending on the level of Revenue achieved).
o Remuneration regimes: According to State regulations; Participate in paying social insurance, health insurance, and unemployment insurance according to the Company's regulations.
o Advancement: Continuously trained & retrained to develop yourself, work in a dynamic, professional environment, with high advancement opportunities and create a sustainable career with the company.
o Work within global logistics partner networks.

Quyền lợi

Thưởng
Salary negotiable according to candidate's ability
Chăm sóc sức khoẻ
Bonus: Quarterly and annual performance bonus policy (Depending on the level of Revenue achieved)
Cơ hội du lịch
Work within global logistics partner networks

Thông tin khác

NGÀY ĐĂNG
15/05/2024
CẤP BẬC
Nhân viên
NGÀNH NGHỀ
Hậu Cần/Xuất Nhập Khẩu/Kho Bãi > Vận Tải/Giao Nhận Hàng Hóa
KỸ NĂNG
Logistics, Forwarding, Import-Export, English, Operation
LĨNH VỰC
Hậu cần/Giao nhận
NGÔN NGỮ TRÌNH BÀY HỒ SƠ
Tiếng Anh
SỐ NĂM KINH NGHIỆM TỐI THIỂU
Không yêu cầu
QUỐC TỊCH
Không giới hạn
Xem thêm

Thông tin chung

  • Ngày hết hạn: 14/06/2024
  • Thu nhập: Thỏa thuận
Giới thiệu công ty Xem trang công ty
Công ty chưa cập nhật thông tin....
Quy mô công ty
Dưới 10 nhân viên
Địa chỉ công ty: 24 Tân Canh, Phường 1, Tân Bình, TPHCM

Phúc lợi dành cho bạn

  • Thưởng
  • Nghỉ phép
HOT

Job hot

Hawee Group
Thu nhập 13 triệu - 25 triệu VND
Hà Nội, Hồ Chí Minh
CÔNG TY CỔ PHẦN X-MEDIA
Từ 20 - 25 triệu VND/tháng
Hà Nội
CÔNG TY TNHH THƯƠNG MẠI VÀ ĐẦU TƯ BIG HOLDING
15 Triệu - 20 Triệu VND
Hà Nội
CÔNG TY TNHH AEON VIỆT NAM
Tổng công ty cổ phần Bảo hiểm Ngân hàng TMCP Công Thương Việt Nam - VBI
Từ 8 triệu - 12 triệu VND
Hà Nội

Job liên quan

Công ty TNHH Tập đoàn Rita Võ
12 Tr - 13 Tr VND
Hồ Chí Minh
Công Ty Cổ Phần Sadipha
12.000.000 vnđ - 24.000.000 vnđ (600$ - 1200$)
Hồ Chí Minh
Công ty TNHH 2 Plus
Hồ Chí Minh
Công ty TNHH phát triển thương mại Minh Hà
10 - 17 triệu

14/10/2024
01/10/2024
Thỏa thuận
25/11/2024
25/10/2024
CÔNG TY CỔ PHẦN ĐẦU TƯ XÂY DỰNG THƯƠNG MẠI VÀ DỊCH VỤ VIỆT GLOBAL
Thỏa thuận
04/10/2024
Hà Nội, Hồ Chí Minh, Bà Rịa - Vũng Tàu
Công Ty TNHH Thiết Bị Minh Tâm (Mitalab Co., Ltd)
Thương lượng
24/10/2024
Hà Nội, Hồ Chí Minh, Đà Nẵng, Cần Thơ
CÔNG TY TNHH XUẤT NHẬP KHẨU THƯƠNG MẠI HOÀNG MINH
10 - 15 triệu
25/10/2024
Hồ Chí Minh
Công Ty TNHH Nội Thất & Quảng Cáo Á ĐÔNG
12 Tr - 15 Tr VND
20/10/2024
Hồ Chí Minh
Công Ty TNHH Hurex
10 - 20 triệu
20/10/2024
Hồ Chí Minh
CÔNG TY TNHH SX - TM TBM MINH PHÁT
8 - 10 triệu
23/10/2024
Hồ Chí Minh

Giải thưởng
của chúng tôi

Top 3

Nền tảng số tiêu biểu của Bộ
TT&TT 2022.

Top 15

Startup Việt xuất sắc 2019 do VNExpress tổ chức.

Top 10

Doanh nghiệp khởi nghiệp sáng tạo Việt Nam - Hội đồng tư vấn kinh doanh ASEAN bình chọn.

Giải Đồng

Sản phẩm công nghệ số Make In Viet Nam 2023.