Senior Front-end engineer

Công Ty TNHH Money Forward Việt Nam
Địa điểm làm việc: Hà Nội
Hết hạn: 15/06/2024
Mức lương: Thỏa thuận
Loại hình: Toàn thời gian
Chức vụ: Nhân viên
Kinh nghiệm: 5 năm

Mô tả công việc

Design and develop a performance BtoB application
Deliver products with high responsibility, availability, scalability, security, and maintainability
Work with a product owner, a designer and backend engineers to implement product features
Translate UI/UX designs and business requirements into high-quality, well-tested, clean, simple, and maintainable code
Take lead on technical best practices
Maintain and improve product quality

Yêu cầu công việc

7+ years experience of web development
5+ years for frontend development (3+ years for React)
Strong understanding of JavaScript fundamentals
Strong knowledge of HTML and CSS
Experience with TypeScript
Experience with testing framework (Jest, Mocha, etc...)
Good awareness of UX
Good at English communication skill
Nice to have:
Experience with CI/CD (github workflow, Circle CI) and infrastructure (AWS, heroku)
Knowledge of Backend development

Quyền lợi được hưởng

Caring Mental & Physical Recreation:
Hybrid working
Full salary in probation & 13th month salary
Social insurance on full salary from probation
Premium Health insurance from probation
Flexible start 8AM-9AM from Mon-Fri
16 days off annually + 1 Birthday Leave
Paternity leave extra 5 days
Annual company trip; Quarterly team building activities
Club activities
Annual health check
Caring Career & Development:
Clear Career path
Foreign language & International technology-related certifications sponsoring
Well-equipped facility: Macbook pro, additional monitor,..
Soft skill workshops
Tech seminars
Monthly and biannually Recognition Awards
Performance review twice/year

Nộp hồ sơ liên hệ

Giới thiệu công ty Xem trang công ty

About our parent company, Money Forward, Inc.

  • Top fintech company in Japan
  • Listed on Market of the high-growth and emerging stocks of the Tokyo Stock Exchange
  • A ruby committer belongs to our company
  • Provides B2C services, a personal financial management service "Money Forward ME", which has 11 million ...
Quy mô công ty
Từ 10 - 25 nhân viên
Địa chỉ công ty: Tầng 21, Toà nhà E.town Central, 11 Đoàn Văn Bơ, Phường 12, Quận 4, Tp Hồ Chí Minh

Phúc lợi dành cho bạn

  • Thưởng
  • Nghỉ phép
HOT

Job hot

Công ty Cổ Phần Đầu Tư Bất Động Sản Yesland
Lương căn bản: 6 triệu/tháng + Hoa hồng đến 6%
Hồ Chí Minh
Công Ty Cổ Phần Đầu Tư Và Dịch Vụ Newland Travel
12tr - 15tr
Hà Nội
Công ty TNHH Thế giới căn hộ An Home
Từ 5 - 25 triệu vnđ
Hồ Chí Minh
CÔNG TY TNHH ZOOMLION VIỆT NAM
12 triệu - 15 triệu VNĐ
Hồ Chí Minh, Bình Phước, Bình Thuận, Kiên Giang, Tiền Giang

Job liên quan

LG Electronics Development Vietnam (LGEDV)
Hà Nội
Công ty Cổ Phần APPOTA
Hà Nội
cÔNG TY cỔ PHẦN LOTUS TECHNOLOGY SERVICES
Tới 2,500 USD
CÔNG TY CỔ PHẦN ĐẦU TƯ THƯƠNG MẠI VÀ PHÁT TRIỂN CÔNG NGHỆ FSI
1,200 - 1,800 USD

Thỏa thuận
26/06/2024
Thoả thuận
03/06/2024
17/05/2024
21/05/2024
Hà Nội
Ngân hàng Thương mại Cổ phần Hàng Hải Việt Nam (MSB)
1500 - 2500
06/06/2024
Công ty Cổ phần Dịch vụ viễn thông COMIT - COMIT Corporation
Tới 1,500 USD
16/05/2024
Hà Nội
công ty tnhh công nghệ số ngs
18 - 30 triệu
24/05/2024
Hà Nội
CÔNG TY CỔ PHẦN HYRATEK
Thỏa thuận
17/05/2024
Hà Nội
Công ty Cổ phần Thương Mại Dịch Vụ và Công Nghệ
9 - 12 triệu
22/05/2024
Hà Nội
CÔNG TY TNHH EAZYBIT TECHNOLOGY
Thỏa thuận
13/05/2024
Hà Nội

Giải thưởng
của chúng tôi

Top 3

Nền tảng số tiêu biểu của Bộ
TT&TT 2022.

Top 15

Startup Việt xuất sắc 2019 do VNExpress tổ chức.

Top 10

Doanh nghiệp khởi nghiệp sáng tạo Việt Nam - Hội đồng tư vấn kinh doanh ASEAN bình chọn.

Giải Đồng

Sản phẩm công nghệ số Make In Viet Nam 2023.