System AnalystCONG TY TNHH HUU TOAN GROUP

Nơi làm việc: Hồ Chí Minh
Thu nhập: Thoả thuận
Hình thức: Toàn thời gian
Ngày đăng: 12/10/2024
Hạn nộp: 26/10/2024

Mô tả công việc

1. Systems Operation
1.1. ERP (MS Dynamics 365 FnO) & CRM (MS Dynamics 365 CRM)
- Maintain operations of ERP system
- Support users with system issues
- Train users per requested
- Be System Administrator
- Maintain Master Data
- Renew annual license & process licensing payment
- Analyze further user requirements & solution provision for system expansion
- Lead IT partners to develop, test & deploy further system expansion
1.2. Microsoft 365
- Manage Users & Teams (create new, edit , deactivate)
- Manage License (M365, Power BI)
2. Data Analysis
- Analyze business data & create reports per requested from BoD/ LT
- Work with cross-functional teams to understand data needs and provide analytical support
- Track key performance indicators (KPIs) and measure the effectiveness of business strategies
- Preferred tools: Power Query, Power BI
3. Automation Solution
- Analyze user operation pain points as requested
- Develop & implement automation solutions & processese to solve user pain points
- Preferred tools: Power Automate, Power Apps
4. IT Infrastructure Management
- Coordinate IT support vendors to perform infrastructure maintenance & reparation if needed
- Plan/ Support line manager to plan & optimize CapEx & OpEx
- Look after all IT infrastructure at all sites (HO, BD, CL, DN, HN)

Yêu cầu

- BS Degree in IT/ Computer Science, or Business Information Systems, or relevant field
- Experience in MS Dynamics 365 FnO
- Knowledge in MS Dynamics 365 CRM & using Power BI is a plus
- Good communication and interpersonal abilities
- At least 1 year of exeperience
- Passionate and proactive
- Ability to work effectively with internal teams (cross-function) & external vendors

Quyền lợi

- Competitive salary and allowances: mobile, meal, fuel. 100% salary in 2-month probation
- Annual leave: 14 days
- Health insurance
- A professional and dynamic working environment
- Growth and development opportunities.

Thông tin khác

Cấp bậc
Nhân viên
Kinh nghiệm
1 năm
Số lượng tuyển
1 người
Hình thức làm việc
Toàn thời gian
Giới tính
Không yêu cầu

Giới thiệu công ty

CONG TY TNHH HUU TOAN GROUP việc làm

Lô D7-4 KCN Hà Nội - Đài Tư, 386 Nguyễn Văn Linh, Phường Sài Đồng, Quận Long Biên, TP Hà Nội

Quy mô: Từ 101 - 500 nhân viên

Việc làm tương tự

Business System Analyst

Công ty TNHH MiTek Vietnam

Hồ Chí Minh
26/10/2024

Chuyên viên Phân tích dữ liệu (BA)

BỆNH VIỆN ĐA KHOA QUỐC TẾ SIS CẦN THƠ

Hồ Chí Minh
25/10/2024

Chuyên Viên Phân Tích Dữ Liệu (Data Analyst)

CÔNG TY TNHH VENESA

9 - 16 triệu
Hồ Chí Minh
22/10/2024

NHÂN VIÊN PHÂN TÍCH DỮ LIỆU VẬN HÀNH [QUẬN 7]

Công ty cổ phần bán lẻ kỹ thuật số FPT

Thương lượng
Hồ Chí Minh
09/11/2024

Chuyên Viên Phân Tích Dữ Liệu- Tiếng Nhật N2 hoặc Tiếng Anh

CÔNG TY TNHH SAIGON PRECISION (Tập đoàn MISUMI)

Hồ Chí Minh
11/11/2024

Chuyên viên phân tích dữ liệu (Data Analyst)

CÔNG TY TNHH CÔNG NGHỆ B2B

Cạnh tranh
Hồ Chí Minh
19/10/2024

[HỒ CHÍ MINH] - NHÂN VIÊN PHÂN TÍCH DỮ LIỆU

Công ty TNHH Đồng Tiến CN TP. Hồ Chí Minh

Hồ Chí Minh, Đồng Nai
21/10/2024

Chuyên Viên Phân Tích Dữ Liệu - Data Analyst

CÔNG TY TNHH DAY1GROUP

16 Tr - 25 Tr VND
Hồ Chí Minh
20/10/2024

Nhân Viên IT Helpdesk

CÔNG TY CỔ PHẦN THƯƠNG MẠI THẾ GIỚI NƯỚC HOA

8.5 - 9.5 triệu
Hồ Chí Minh
09/11/2024

IT Helpdesk

Công ty TNHH Lantro (Việt Nam)

12 Tr - 16 Tr VND
Hồ Chí Minh
08/11/2024
Vị trí System Analyst do công ty CONG TY TNHH HUU TOAN GROUP tuyển dụng tại Hồ Chí Minh, Joboko tự động tổng hợp mức lương Thoả thuận, tìm thêm việc làm về System Analyst hoặc công ty CONG TY TNHH HUU TOAN GROUP ở các link phía trên

JOB HOT

Công Ty Cổ Phần Andes E&C Việt Nam
14.000.000 - 18.000.000 VND
Bắc Giang, Bắc Ninh, Hà Nam
Công ty cổ phần MISA
Từ 15.000.000 VND đến 20.000.000 VND
Hà Nội, Hồ Chí Minh
Công Ty Cho Thuê Tài Chính TNHH BIDV - SuMi TRUST
Từ 25.000.000 VND đến 30.000.000 VND
CÔNG TY TNHH SCBIO
8 triệu - 15 triệu VND + doanh số + thưởng + hỗ trợ
Hà Nội
  • Hỗ trợ NTD:
  • 0962.107.888