Accountant Payable (AP Accountant)CÔNG TY TNHH SIAM CITY CEMENT (VIETNAM) (INSEE)

Nơi làm việc: Hồ Chí Minh
Lương: 16 Tr - 22 Tr VND
Hình thức: Toàn thời gian
Ngày đăng: 29/08/2024
Hạn nộp: 30/09/2024

Mô tả công việc

Mô tả Công việc
- Report to: AP & AR Supervisor
- Work location: District 4 - HCMC
- Working time: Monday - Friday
MAIN DUTIES:
1. Checking the payment documents of INSEE's sites
Receive and check fully supporting documents from site accountants/users to comply with company 's procedures/ guidelines
2. Recording the invoices into SAP system and preparing the payment documents.
Post the correct transactions in SAP to match with 3 ways (po-gr/ir-invoice) and comply with accounting standard
3. Allocating and reconciling prepaid expenses account.
Follow up and record invoices for down payments, import tax in SAP on time
4. Review and follow up vendor
Review and follow up vendor aging reports include AP and down payment balance to avoid double payment and all invoices are paid as due date
5. Others
Check with users to post/accrue interco invoices when month end closing for AP balance confirmation with SCCC group
Provide data, documents to audit on quarterly, year end
Extract data and prepare reports relate to ap sub-ledgers to assist AP & AR Superintendent when needed

Yêu cầu công việc

Yêu Cầu Công Việc
1. Educational Qualifications:
Knowledge/Education in Finance or Accounting
2. Relevant Experience:
Experience at least 2 years in accounting in foreign/manufacturing company
3. Leadership Competencies
Ability to work under high pressure
Be proactive, careful, accurate and drive for results
English
Microsoft office, SAP

Quyền lợi được hưởng

Chế độ bảo hiểm
Chế độ thưởng
Chăm sóc sức khỏe
Đào tạo
Tăng lương

Thông tin khác

Độ tuổi:
Không giới hạn tuổi
Lương:
16 Tr - 22 Tr
VND

Giới thiệu công ty

CÔNG TY TNHH SIAM CITY CEMENT (VIETNAM) (INSEE) việc làm

Tầng 12, Tòa Nhà E-Town Central, 11 Đường Đoàn Văn Bơ - Phường 12 - Quận 4 - TP. Hồ Chí Minh

Quy mô: Từ 501 - 1000 nhân viên

Việc làm tương tự

Nhân Viên Kế Toán

CÔNG TY CỔ PHẦN ROYAL CANARY

Hồ Chí Minh
18/10/2024

Nhân viên Kế toán

Công ty Cổ phần Beaumate

Từ 8 - 10 triệu VND
Hồ Chí Minh
15/10/2024

Nhân viên Kế toán Nữ

CÔNG TY CP TÔ THÀNH PHÁT

9 triệu VND
Hồ Chí Minh
16/10/2024

Công ty TNHH Điện cơ Composite Đại Dũng

12 - 15 triệu VNĐ
Hồ Chí Minh, Vĩnh Long
12/10/2024

Nhân viên Kế toán HCNS

Công Ty Cổ Phần Sao Hỏa

8 - 14 triệu
Hồ Chí Minh
04/10/2024

Accounts Payable (AP) Accountant

CÔNG TY TNHH ARCHER DANIELS MIDLAND VN

Hồ Chí Minh
16/10/2024

Nhân viên Kế Toán kiêm Thủ Kho

Công ty TNHH MTV Trang Thiết Bị trường Học Thành Phát

Từ 8.5 đến 10 triệu VND
Hồ Chí Minh
16/10/2024

Nhân viên Kế toán Tổng hợp

Công ty TNHH Rechic

18.000.000 VND
Hồ Chí Minh
03/10/2024

CÔNG TY TRÁCH NHIỆM HỮU HẠN FAM INTERIOR

Hồ Chí Minh
16/10/2024

CTY TNHH Trang Trí Gỗ Nguyễn Thành

8 - 9 triệu VNĐ
Hồ Chí Minh
17/10/2024
Vị trí Accountant Payable (AP Accountant) do công ty CÔNG TY TNHH SIAM CITY CEMENT (VIETNAM) (INSEE) tuyển dụng tại Hồ Chí Minh, Joboko tự động tổng hợp mức lương 16 Tr - 22 Tr VND, tìm thêm việc làm về Accountant Payable (AP Accountant) hoặc công ty CÔNG TY TNHH SIAM CITY CEMENT (VIETNAM) (INSEE) ở các link phía trên

JOB HOT

CÔNG TY TNHH THƯƠNG MẠI VÀ ĐẦU TƯ BIG HOLDING
15 Triệu - 20 Triệu VND
Hà Nội
CÔNG TY TNHH AEON VIỆT NAM
Tổng công ty cổ phần Bảo hiểm Ngân hàng TMCP Công Thương Việt Nam - VBI
Từ 8 triệu - 12 triệu VND
Hà Nội
Công ty cổ phần Công nghệ Sapo
6 Triệu -13 Triệu VND + % Hoa hồng + Thưởng
Hà Nội, Hồ Chí Minh, Hải Phòng, Bình Dương, Nghệ An
De La Sól - Tập Đoàn Bảo Hiểm Nhân Thọ Đa Quốc Gia Sun Life
16.800.000 VND + Thưởng
Hồ Chí Minh
  • Hỗ trợ NTD:
  • 0962.107.888