Business AnalystCông Ty TNHH Hệ Thống Thông Tin FPT - FPT Information System

Nơi làm việc: Hà Nội
Lương: 20 - 30 triệu
Hình thức: Toàn thời gian
Ngày đăng: 13/04/2024
Hạn nộp: 13/07/2024

Mô tả công việc

• Collaborate with stakeholders to elicit, analyze business requirement;
• Consult, suggest end user to improve the productivity of to-be business process;
• Specify & model requirement by modelling tools & define design options in SRS, PDD (Process Definition Document) documents;
• Facilitate to solve problems, make project run smoothly;
• Verify the solution outcome of Development team;
• Prepare & communicate BA information to stakeholders;
• Support Presale to estimate effort, make RPA proposal;
• Present about RPA to customers if necessary.

Yêu cầu công việc

• At least 2.5 years experience in business analysis (on large, complex projects is an advantage)
• Graduated from University or equivalent;
• Fluent in verbal & non-verbal English communication;
• Strong analytical & problem solving skill;
• Strong experience in using process & data modelling tools;
• Solid experience on project documentation, defining workflow, business process development, alternatives analysis, risk assessment, and recommendation;
• Experience in development product and designing business process is an advantage;
• Proactive, hard-working, high responsibility and commitment are mandatory characters for candidate who wants to join our team.
Nice to have:
• Experience in coding is an advantage.

Quyền lợi được hưởng

• Attractive salary package with 13th and performance bonus;
• Opportunity to work on R&D disruptive technologies;
• Opportunity to work in a professional, modern and dynamic environment;
• Opportunity to obtain oversea and on-job training or external training for Professional Certificate;
• Good corporate culture with in/out of office activities that help to develop candidate's ability and creativity;
• PTI health care and social insurance.

Nộp hồ sơ liên hệ

Công Ty TNHH Hệ Thống Thông Tin FPT - FPT Information System

Công Ty TNHH Hệ Thống Thông Tin FPT - FPT Information System việc làm

Tầng 22 tòa nhà Keangnam Landmark 72, E6 Phạm Hùng, Nam Từ Liêm, Hà Nội

Quy mô: Từ 1000 - 5000 nhân viên

Việc làm tương tự

Business Analyst

CÔNG TY TNHH THE HUMAN

13 - 15 TR
Hà Nội
05/06/2024

CÔNG TY BẢO HIỂM MIC GIA ĐỊNH

thỏa thuận
Hà Nội
10/07/2024

CÔNG TY CỔ PHẦN TẬP ĐOÀN GOLDEN GATE

Hà Nội
30/06/2024

TỔNG CÔNG TY CỔ PHẦN BẢO HIỂM QUÂN ĐỘI - MIC

Cạnh tranh
Hà Nội
10/07/2024

Chuyên viên Business analyst

CÔNG TY TNHH TẬP ĐOÀN KIM NAM

Hà Nội
31/05/2024

Business Analyst (EN Fluent)

Công Ty Cổ Phần Lotus Quality Assurance

15 - 35 triệu
Hà Nội
13/06/2024

CÔNG TY CỔ PHẦN DỊCH VỤ CÔNG NGHỆ TIN HỌC HPT

11 - 16 triệu
Hà Nội
02/06/2024

Công ty Cổ phần Viễn thông FPT - FPT Telecom

21 - 26 triệu
Hà Nội
30/05/2024

CÔNG TY TNHH BURGERPRINTS

13 - 15 triệu VNĐ
Hà Nội
08/06/2024

Business Analyst Digital Banking

Văn phòng đại diện công ty TNHH tập đoàn GFT

Thỏa thuận
Hà Nội, Hồ Chí Minh
13/07/2024
Vị trí Business Analyst do công ty Công Ty TNHH Hệ Thống Thông Tin FPT - FPT Information System tuyển dụng tại Hà Nội, Joboko tự động tổng hợp mức lương 20 - 30 triệu, tìm thêm việc làm về Business Analyst hoặc công ty Công Ty TNHH Hệ Thống Thông Tin FPT - FPT Information System ở các link phía trên

JOB HOT

CÔNG TY TNHH THƯƠNG MẠI TỔNG HỢP MOMO VIỆT NAM
10 triệu - 50 triệu VNĐ
Hà Nội
CÔNG TY TNHH NEW HORIZONS
Cạnh tranh
Hà Nội
Công ty Cổ Phần Đầu Tư Bất Động Sản Yesland
10 triệu - 20 triệu VNĐ + Thưởng + Hoa hồng
Hồ Chí Minh
Công ty TNHH Thương Mại và Đầu Tư INDECO
Lương cứng 12 triệu + Hoa hồng theo công trình
Hồ Chí Minh
Công Ty TNHH Kamax Việt Nam
Thu nhập 30 - 50 triệu VNĐ/tháng
Bắc Giang, Bắc Ninh, Hà Nam, Hà Tĩnh, Lạng Sơn, Nam Định, Nghệ An, Ninh Bình, Thanh Hóa
  • Hỗ trợ NTD:
  • 0962.107.888