Digital Marketing Executive

Công Ty Cổ Phần HTKT và XNK Savimex
Địa điểm làm việc: Hồ Chí Minh
Hết hạn: 21/05/2024
Mức lương: Thỏa thuận
Loại hình: Toàn thời gian
Chức vụ: Nhân viên
Kinh nghiệm: 3 năm

Mô tả công việc

MOHO is a B2C Online based Home Living brand of SAVIMEX CORPORATION with over 35 years of exporting experience to Europe, USA, Korea, and Japan.
Every detail, every product, and the image is the mark, the story that MOHO wants to convey to each customer. MOHO hopes that each of its collections, products, and services, will become a part of every Vietnamese family's nest, as a message of "bringing love to every living space". Convenience, modern minimalism, and environmental friendliness is the aspiration that MOHO constantly pursues.
Now, MOHO is currently looking for an Digital Marketing Leader/Manager to become a main part of MOHO team.
Key Responsibilities:
• Develop the company's product brands.
• Develop and execute marketing campaigns across various platforms, especially digital marketing including email, social media, search, and display advertising.
• Plan and execute a content strategy, including website copy, blog posts, and social media content.
• Manage the marketing budget effectively.
• Monitor internal teams to create compelling, customer-focused messaging and content that drives sales and customer engagement.
• Monitor and analyze campaign performance data to optimize campaigns and improve ROI.
• Develop and manage email marketing campaigns, including email list segmentation, content creation, and A/B testing.
• Collaborate with external partners, such as KOLs/KOCs.
• Manage online sales channels.

Yêu cầu công việc

Qualifications:
• BS/MS degree in marketing or a related field
• Must have excellent English, both written & verbal.
• 3+ years of experience in marketing, digital marketing, preferably in a retail or e-commerce field.
• Proven track record of creating and executing successful marketing campaigns.
• Strong analytical skills and experience using data to inform marketing decisions.
• Excellent communication and collaboration skills.
• Strong project management skills and ability to manage multiple projects simultaneously.
• Experience with email marketing platforms, social media advertising, and web analytics tools.
• Knowledge of SEO best practices and experience optimizing web content for search engines.
• Experience managing marketing budgets and optimizing spending for maximum ROI.

Quyền lợi được hưởng

Benefits:
• Salary: 13th salary and bonus, reviewed once a year
• Lunch allowance
• Annual leave: 14 days/year
• Company trip, annual health check-up: once a year
• Full-salary social insurance
• Health check-up, company trip: once a year
• Internal/ External training courses
• Gift/bonus for special days

Nộp hồ sơ liên hệ

Giới thiệu công ty Xem trang công ty
Công ty Savimex thành lập ngày 29/8/1985 với tên gọi là Công ty hợp tác kinh tế và xuất nhập khẩu với Lào (Saigon-Vientianne import export company, viết tắt là Savimex), bắt đầu việc kinh doanh của mình bằng hoạt động hợp tác với Lào để khai thác gỗ xuất khẩu và cung cấp cho Lào và hàng công...
Quy mô công ty
Từ 101 - 500 nhân viên
Địa chỉ công ty: 194 Nguyễn Công Trứ, Phường Nguyễn Thái Bình, Quận 1, TP Hồ Chí Minh

Phúc lợi dành cho bạn

  • Thưởng
  • Nghỉ phép
HOT

Job hot

CÔNG TY TNHH NEW HORIZONS
Cạnh tranh
Hà Nội
Công ty Cổ Phần Đầu Tư Bất Động Sản Yesland
10 triệu - 20 triệu VNĐ + Thưởng + Hoa hồng
Hồ Chí Minh
Công ty TNHH Thương Mại và Đầu Tư INDECO
Lương cứng 12 triệu + Hoa hồng theo công trình
Hồ Chí Minh
Công Ty TNHH Kamax Việt Nam
Thu nhập 30 - 50 triệu VNĐ/tháng
Bắc Giang, Bắc Ninh, Hà Nam, Hà Tĩnh, Lạng Sơn, Nam Định, Nghệ An, Ninh Bình, Thanh Hóa
Lương căn bản: 6 triệu/tháng + Hoa hồng đến 6%
Hồ Chí Minh

Job liên quan

CÔNG TY CỔ PHẦN XUẤT NHẬP KHẨU NT BEAUTY
Trên 12 triệu
Hà Nội, Hồ Chí Minh
CÔNG TY CỔ PHẦN THƯƠNG MẠI CALEN
Hồ Chí Minh
CÔNG TY CỔ PHẦN MẠNG XÃ HỘI DU LỊCH HAHALOLO
15 Tr - 20 Tr VND
Hồ Chí Minh
CÔNG TY TNHH MARIEJAPAN
12-16TR

02/06/2024
Thỏa thuận
26/05/2024
27/05/2024
12-16TR
23/05/2024
Hồ Chí Minh
CÔNG TY TNHH BÁNH NGỌT CJ VIỆT NAM - Tous les Jours
thỏa thuận
26/05/2024
Hồ Chí Minh
THẪM MỸ VIỆN LỌ LEM
23/06/2024
Hồ Chí Minh
TRƯỜNG LIÊN KẾT QUỐC TẾ INSCHOOL
11 - 15 triệu VNĐ
18/05/2024
Hồ Chí Minh
Công Ty TNHH Thương Mại Milano
17 - 23 triệu VNĐ
04/06/2024
Hồ Chí Minh
Công Ty Cổ Phần Onpoint Việt Nam
Cạnh tranh
26/05/2024
Hồ Chí Minh
CÔNG TY CỔ PHẦN GOMI CORPORATION
18 - 26 triệu
29/05/2024
Hồ Chí Minh

Giải thưởng
của chúng tôi

Top 3

Nền tảng số tiêu biểu của Bộ
TT&TT 2022.

Top 15

Startup Việt xuất sắc 2019 do VNExpress tổ chức.

Top 10

Doanh nghiệp khởi nghiệp sáng tạo Việt Nam - Hội đồng tư vấn kinh doanh ASEAN bình chọn.

Giải Đồng

Sản phẩm công nghệ số Make In Viet Nam 2023.