Tìm kiếm theo:
Có phải bạn đang tìm
Từ khóa phổ biến
Việc làm nổi bật

E-Commerce Marketing Specialist

CÔNG TY CP NGHIÊN CỨU THỊ TRƯỜNG G COMM

Địa điểm làm việc: Hồ Chí Minh
Hết hạn: 24/09/2024
Mức lương: Thỏa thuận
Loại hình: Toàn thời gian
Chức vụ: Nhân viên
Kinh nghiệm: 2 năm

Mô tả công việc

The E-commerce Marketing Specialist will be responsible for developing and executing marketing strategies to drive sales and brand visibility of greeting cards on major e-commerce platforms such as Amazon, Shopify, Etsy, and Temu, with a focus on the US, Australian markets.
They will work closely with the operations and marketing teams to plan, execute, and optimize advertising campaigns, as well as track and report on performance metrics.
Online Store Management:
Set up and optimize online stores on various e-commerce platforms.
Ensure product information is accurate, engaging, and up-to-date.
Manage product images, videos, and descriptions.
Monitor and respond to customer reviews.
Marketing Campaign Execution:
Plan and implement advertising campaigns on e-commerce platforms and social media.
Utilize advertising tools such as Google Ads, Facebook Ads, Amazon Advertising, etc.
Track and analyze campaign performance, optimizing to achieve sales targets.
SEO and Conversion Optimization:
Conduct keyword research and optimize product content to improve search rankings on platforms.
Analyze customer behavior and optimize the shopping experience to increase conversion rates.
Use analytics tools to measure and evaluate the effectiveness of marketing activities.
Brand Building and Development:
Develop creative and engaging content to promote the brand on social media and other platforms.
Interact with customers, build relationships, and enhance brand loyalty.
Monitor and analyze market trends and competitor activities to adjust marketing strategies accordingly.
Other Tasks:
Collaborate with other team to ensure smooth business operations.
Provide regular reports on marketing performance and propose improvement solutions.
Platform management:
Stay up to date on platform policies & best practices for Amazon, Etsy, Shopify, etc.
Identify and implement new opportunities for growth and optimization on these platforms.
Third-Party Collaboration:
Liaise with third-party service providers related to performance marketing.
Monitor and evaluate the performance of third-party partners.
Other tasks as requested by the Management.

Yêu cầu công việc

At least 2 years of experience in e-commerce marketing, preferably with experience working on Amazon, Shopify, and Etsy.
Strong understanding of PPC advertising and other online marketing channels. And Amazon Advertising.
Knowledge of SEO and conversion optimization.
Strong analytical and problem-solving skills.
Ability to work independently and as part of a team.
Good English communication skills.

Quyền lợi được hưởng

Competitive salary and attractive performance-based bonuses.
Dynamic, creative, and professional working environment.
Opportunities for career development and advancement.

Thông tin chung

  • Mức lương: Thỏa thuận

Cách thức ứng tuyển

Ứng viên nộp hồ sơ trực tuyến bằng cách bấm nút Ứng tuyển bên dưới:
Hạn nộp: 24/09/2024
Giới thiệu công ty Xem trang công ty
GCOMM là một Công ty cung cấp hoàn chỉnh dịch vụ nghiên cứu thị trường, đặc biệt trong việc đánh giá hiệu quả hoạt động của các hoạt Marketing. Kinh nghiệm đa dạng ở các ngành hàng khác nhau là điểm mạnh của chúng tôi. Đối tác hiện tại của GCOMM đang là những Công ty dẫn đầu thị trường, như:...
Quy mô công ty
Từ 26 - 100 nhân viên
Địa chỉ công ty: 102ABC Cống Quỳnh, P. Phạm Ngũ Lão, Q.1, TP.HCM

Phúc lợi dành cho bạn

  • Thưởng
  • Nghỉ phép
HOT

Job hot

CÔNG TY TNHH THƯƠNG MẠI VÀ ĐẦU TƯ BIG HOLDING
15 Triệu - 20 Triệu VND
Hà Nội
CÔNG TY TNHH AEON VIỆT NAM
Tổng công ty cổ phần Bảo hiểm Ngân hàng TMCP Công Thương Việt Nam - VBI
Từ 8 triệu - 12 triệu VND
Hà Nội
Công ty cổ phần Công nghệ Sapo
6 Triệu -13 Triệu VND + % Hoa hồng + Thưởng
Hà Nội, Hồ Chí Minh, Hải Phòng, Bình Dương, Nghệ An
De La Sól - Tập Đoàn Bảo Hiểm Nhân Thọ Đa Quốc Gia Sun Life
16.800.000 VND + Thưởng
Hồ Chí Minh

Job liên quan

CÔNG TY TNHH DMC GASKET VINA
Hồ Chí Minh
Chi Nhánh Công Ty Tnhh Thương Mại Đại Phát Long
Từ 10 đến 15 triệu
Thỏa thuận
Hồ Chí Minh, Đồng Nai
CÔNG TY CỔ PHẦN QUẢN TRỊ THÔNG MINH ASIA
Từ 7 triệu VNĐ

Thỏa thuận
15/10/2024
02/11/2024
Thỏa thuận
04/10/2024
23/09/2024
Hồ Chí Minh
CÔNG TY TNHH MEDIASTEP SOFTWARE VIỆT NAM
Thoả thuận
31/10/2024
Hồ Chí Minh
CÔNG TY CỔ PHẦN VIỆT NAM BOOKING
10 - 15 triệu VND
17/10/2024
Hồ Chí Minh
CÔNG TY TNHH THƯƠNG MẠI VÀ DỊCH VỤ 19 HAPPINESS
Thoả thuận
10/10/2024
Hồ Chí Minh
Công Ty TNHH Hương Việt
12 - 15 triệu
05/10/2024
Hồ Chí Minh
CÔNG TY CỔ PHẦN THỰC PHẨM GREENGOOD
Thỏa thuận
28/10/2024
Hồ Chí Minh
Công ty Phần mềm Tri Thức
10 - 15 triệu VNĐ
21/10/2024
Hồ Chí Minh, Hà Tĩnh

Giải thưởng
của chúng tôi

Top 3

Nền tảng số tiêu biểu của Bộ
TT&TT 2022.

Top 15

Startup Việt xuất sắc 2019 do VNExpress tổ chức.

Top 10

Doanh nghiệp khởi nghiệp sáng tạo Việt Nam - Hội đồng tư vấn kinh doanh ASEAN bình chọn.

Giải Đồng

Sản phẩm công nghệ số Make In Viet Nam 2023.