Tìm kiếm theo:
Có phải bạn đang tìm
Từ khóa phổ biến
Việc làm nổi bật

Marketing Associate

Solano Energy

Địa điểm làm việc: Hồ Chí Minh
Hết hạn: 11/04/2024

Vị trí công việc này hiện tại đã hết hạn nộp hồ sơ, bạn có thể tham khảo thêm một số công việc liên quan phía dưới

Mô tả công việc

● Assist in developing and implementing marketing strategies and campaigns across various channels
● Conduct market research to identify target audiences and analyze market trends
● Create and distribute marketing materials, such as brochures, website content, social media posts, and email campaigns
● Manage social media platforms, including content creation, engagement, and community management
● Monitor campaign performance and provide regular updates on progress and results
● Support senior marketing team members with research, analysis, and project coordination

Yêu cầu công việc

● At least 2 years of experience in a similar role, preferably in the renewable energy or technology sector
● Bachelor's degree in Marketing or a related field is preferred
● Excellent communication and interpersonal skills
● Strong analytical and problem-solving abilities
● Proficient in Microsoft Office Suite, especially Excel and PowerPoint
● Working knowledge of digital marketing tools, such as Google Analytics and social media management platforms
● Ability to work independently and as part of a team
● Results-oriented with a strong work ethic and attention to detail
● Fluency in English and Vietnamese (both written and spoken) is required
Deliverables
● Market research reports
● Marketing materials (e.g. brochures, website content, social media posts, email campaigns)
● Social media management
● Campaign performance reports
● Project support (e.g. research, analysis, project coordination)
KPIs
● Website traffic
● Social media engagement
● Email campaign performance
● Lead generation
● Customer acquisition cost
● Return on investment (ROI)
● Brand awareness

Quyền lợi được hưởng

● Opportunity to work with a highly skilled and diverse team of professionals.
● Chance to make a significant impact in the fast-growing renewable energy sector, and to contribute to the success of a leading HardTech startup.
● Exposure to innovative, cutting-edge technology.
● Collaborative and dynamic work environment, where teamwork and collective success are valued.
● Potential for career advancement within the company.
● Salary package that recognizes your skills and experience.
● Professional development and training opportunities to enhance skills and knowledge.

Thông tin khác

Phân tích mức độ phù hợp
New
Xem ngay
Cấp bậc
Nhân viên
Kinh nghiệm
2 năm
Số lượng tuyển
1 người
Hình thức làm việc
Toàn thời gian
Giới tính
Không yêu cầu

Thông tin chung

  • Ngày hết hạn: 11/04/2024
  • Thu nhập: Thỏa thuận
Giới thiệu công ty Xem trang công ty
Solano Energy là startup trẻ với một ước mơ lớn. Được sáng lập bởi các kỹ sư người Việt từ đại học Oxford và Cambridge với nhiều năm kinh nghiệm trực tiếp vận hành và đầu tư công nghệ trên khắp thế giới, Solano phát triển và cung cấp các hệ thống và giải pháp điện tái tạo trọn bộ cho người dùng...
Quy mô công ty
Dưới 10 nhân viên
Địa chỉ công ty: A16 Lâm Quang Ky, Thạnh Mỹ Lợi, Thành phố Thủ Đức

Phúc lợi dành cho bạn

  • Thưởng
  • Nghỉ phép
HOT

Job hot

CÔNG TY TNHH SCBIO
Công Ty Cổ Phần Liên Doanh Kangaroo Quốc Tế (Kangaroo Group)
Hà Nội
EMG EDUCATION
Hồ Chí Minh
CÔNG TY CỔ PHẦN JOBOKO TOÀN CẦU
13 - 20 triệu VND/tháng (Lương cứng + Com)
Hà Nội
Công ty cổ phần xây dựng Alphaco Hà Nội
Thỏa Thuận
Hà Nội, Hải Dương

Job liên quan

CÔNG TY TNHH TM XNK QUỐC TẾ VIỆT TAM ANH
10 triệu - 12 triệu VND + Commission
Hồ Chí Minh
Công ty Cổ Phần PMAC
8 - 12 triệu
Hồ Chí Minh
Công ty TNHH Thủy Sính
8 - 12 triệu VNĐ
Hồ Chí Minh
CÔNG TY CỔ PHẦN CƠ KHÍ EURORACK
8 Tr - 12 Tr VND

28/10/2024
02/11/2024
21/10/2024
28/10/2024
Hồ Chí Minh
Công Ty Cổ Phần KOTINOCHI
Thoả thuận
13/10/2024
Hồ Chí Minh
CÔNG TY CỔ PHẦN KHỞI NGHIỆP TRỰC TUYẾN
7 - 12 triệu
28/10/2024
Hồ Chí Minh
Công ty Cổ phần Nowfit
7.5 - 8 triệu
27/10/2024
Hồ Chí Minh
CÔNG TY TNHH THƯƠNG MẠI XUẤT NHẬP KHẨU SON W.O.T
Thoả thuận
31/10/2024
Hồ Chí Minh
CÔNG TY CỔ PHẦN VÒNG XANH
27/10/2024
Hồ Chí Minh
NGUYEN GIA LONG COMPANY LIMITED
10 triệu
21/11/2024
Hồ Chí Minh

Giải thưởng
của chúng tôi

Top 3

Nền tảng số tiêu biểu của Bộ
TT&TT 2022.

Top 15

Startup Việt xuất sắc 2019 do VNExpress tổ chức.

Top 10

Doanh nghiệp khởi nghiệp sáng tạo Việt Nam - Hội đồng tư vấn kinh doanh ASEAN bình chọn.

Giải Đồng

Sản phẩm công nghệ số Make In Viet Nam 2023.