Process Development EngineerCÔNG TY TNHH SONION VIỆT NAM

Vị trí công việc này hiện tại đã hết hạn nộp hồ sơ, bạn có thể tham khảo thêm một số công việc liên quan phía dưới

Mô tả công việc

Mô tả Công việc
New process development Responsible for new process development:
-Leads process development using Lean Product Development method and Sonion Development Methodology (SDM) in order to bring the product to released status within the committed timeline and with the committed quality level and product cost. * Works closely together with Project manager, Product development engineer, Production engineer, Quality engineer, Application engineer, and R&D Engineer in Europe.
-Gives input to project manager about the feasibility, timeline, and risks regarding the process development of the project.
-Reviews technical assessment of the work packages in the project charter relate to process. Assesses if work packages can be handled by the product team in Vietnam, and propose staffing of resource.
-Early involved in the development project as contributor to the process/product concept choice. Assesses the process feasibility of the concepts for production, inputs to the design FMEA. Sets-up the preproduction line in cooperation with production engineering and together with product development engineer drives the product to release status.
-Conducts process failure analysis in cooperation with product development engineer and production engineering. Drives all development related failure modes to a conclusion and implements the corrective actions.
-Supplies process specifications to industrialization to build final equipment.
-Involve to sample development sample build in case process support need from product development team.
-Improve process in production line for cost reduction.
Process representative
-Responsible for Process representative in released platforms and product variants.
-Is the first contact point as R&D support for the released platforms and variants regarding changes in processes
-Is responsible for creating/updating the process validation and process specification for released production lines

Yêu cầu

Yêu Cầu Công Việc
-University degree in Engineering/Technical.
-2 years+ working experience in same role.
-Transducer (or product) knowledge.
-Team player, open minded, honest, target driven.

Quyền lợi

Chế độ bảo hiểm
Phụ cấp
Xe đưa đón
Chế độ thưởng
Chăm sóc sức khỏe
Đào tạo
Tăng lương
Nghỉ phép năm

Thông tin khác

Bằng cấp:
Đại học
Độ tuổi:
24 - 26
Lương:
Cạnh tranh

Giới thiệu công ty

CÔNG TY TNHH SONION VIỆT NAM

Phường Tân Phú, Quận 9, Tp Hồ Chí Minh

sonion.com/

Việc làm tương tự

[Hà Nội | Hồ Chí Minh] Kỹ Sư Cơ Điện

Hawee Group

Thu nhập 13 triệu - 25 triệu VND
Hà Nội, Hồ Chí Minh
21/10/2024

Quản Lý Dự Án

Công Ty Cổ Phần Tập Đoàn Công Nghệ Idea

15 - 25 triệu VNĐ
Hồ Chí Minh
31/10/2024

QUẢN LÝ DỰ ÁN

Công ty TNHH Xử Lý Chất Thải Công Nghiệp Và Tư Vấn Môi Trường Văn Lang

Thương lượng
Hồ Chí Minh, Bến Tre, Bình Dương
19/10/2024

Manufacturing Engineer - Kỹ Sư Sản Xuất

Công ty TNHH Sản Xuất First Solar Việt Nam

Hồ Chí Minh
04/10/2024

Kỹ Sư Sản Xuất/Manufacturing Engineer

CÔNG TY CỔ PHẦN REAL-TIME ROBOTICS VIỆT NAM

13 - 18 triệu
Hồ Chí Minh
19/10/2024

QUẢN LÝ DỰ ÁN TỰ ĐỘNG HÓA (IDEA)

IDEA TECHNOLOGY SOLUTIONS

Hồ Chí Minh
20/10/2024

Công Ty TNHH Nội Thất & Quảng Cáo Á ĐÔNG

12 Tr - 20 Tr VND
Hồ Chí Minh
31/10/2024

Chuyên Viên Quản Lý Dự Án

công ty TNHH KJC Services

8 - 10 triệu VNĐ
Hồ Chí Minh
21/10/2024

TỔ TRƯỞNG/ TỔ PHÓ/ KỸ SƯ SẢN XUẤT- NHÀ MÁY 1

CÔNG TY TNHH SAIGON PRECISION (Tập đoàn MISUMI)

Hồ Chí Minh
19/10/2024

Nhân Viên Quản Lý Dự Án - Tiếng Nhật

fil Inc.

Hồ Chí Minh
26/10/2024
Vị trí Process Development Engineer do công ty CÔNG TY TNHH SONION VIỆT NAM tuyển dụng tại Hồ Chí Minh, Joboko tự động tổng hợp mức lương Cạnh tranh, tìm thêm việc làm về Process Development Engineer hoặc công ty CÔNG TY TNHH SONION VIỆT NAM ở các link phía trên

sonion.com/

JOB HOT

Công ty cổ phần xây dựng Alphaco Hà Nội
Thỏa Thuận
Hải Dương
Hawee Group
CÔNG TY CỔ PHẦN X-MEDIA
Từ 20 - 25 triệu VND/tháng
Hà Nội
CÔNG TY TNHH THƯƠNG MẠI VÀ ĐẦU TƯ BIG HOLDING
15 Triệu - 20 Triệu VND
Hà Nội
CÔNG TY TNHH AEON VIỆT NAM
Hà Nội
  • Hỗ trợ NTD:
  • 0962.107.888