Process Development Engineer

CÔNG TY TNHH SONION VIỆT NAM
Địa điểm làm việc: Hồ Chí Minh
Hết hạn: 31/07/2024
Mức lương: Cạnh tranh
Loại hình: Toàn thời gian
Chức vụ: Nhân viên

Mô tả công việc

Mô tả Công việc
New process development Responsible for new process development:
-Leads process development using Lean Product Development method and Sonion Development Methodology (SDM) in order to bring the product to released status within the committed timeline and with the committed quality level and product cost. * Works closely together with Project manager, Product development engineer, Production engineer, Quality engineer, Application engineer, and R&D Engineer in Europe.
-Gives input to project manager about the feasibility, timeline, and risks regarding the process development of the project.
-Reviews technical assessment of the work packages in the project charter relate to process. Assesses if work packages can be handled by the product team in Vietnam, and propose staffing of resource.
-Early involved in the development project as contributor to the process/product concept choice. Assesses the process feasibility of the concepts for production, inputs to the design FMEA. Sets-up the preproduction line in cooperation with production engineering and together with product development engineer drives the product to release status.
-Conducts process failure analysis in cooperation with product development engineer and production engineering. Drives all development related failure modes to a conclusion and implements the corrective actions.
-Supplies process specifications to industrialization to build final equipment.
-Involve to sample development sample build in case process support need from product development team.
-Improve process in production line for cost reduction.
Process representative
-Responsible for Process representative in released platforms and product variants.
-Is the first contact point as R&D support for the released platforms and variants regarding changes in processes
-Is responsible for creating/updating the process validation and process specification for released production lines

Yêu cầu công việc

Yêu Cầu Công Việc
-University degree in Engineering/Technical.
-2 years+ working experience in same role.
-Transducer (or product) knowledge.
-Team player, open minded, honest, target driven.

Quyền lợi được hưởng

Chế độ bảo hiểm
Phụ cấp
Xe đưa đón
Chế độ thưởng
Chăm sóc sức khỏe
Đào tạo
Tăng lương
Nghỉ phép năm

Thông tin khác

Bằng cấp:
Đại học
Độ tuổi:
24 - 26
Lương:
Cạnh tranh

Nộp hồ sơ liên hệ

Giới thiệu công ty
Công ty chưa cập nhật thông tin....
Quy mô công ty
Từ 1000 - 5000 nhân viên
Địa chỉ công ty: Phường Tân Phú, Quận 9, Tp Hồ Chí Minh

Phúc lợi dành cho bạn

  • Thưởng
  • Nghỉ phép
HOT

Job hot

CÔNG TY CỔ PHẦN BELLSYSTEM24 VIETNAM (BELL24VN Inc.)
Thu nhập trung bình: 7.000.000 - 15.000.000 VNĐ
7 triệu - 9 triệu/tháng
Hà Nội
CÔNG TY CỔ PHẦN ĐẦU TƯ DỊCH VỤ SAIGON REAL
Từ 6 triệu - 18 triệu VNĐ + Hoa hồng + Thưởng
Hồ Chí Minh
CÔNG TY CỔ PHẦN BẰNG HỮU KINH DOANH
Từ 8 triệu - 11 triệu VNĐ
Hồ Chí Minh
CÔNG TY CỔ PHẦN GIÁO DỤC EDUCA CORPORATION
Từ 2.8 triệu - 14.7 triệu VNĐ
Toàn Quốc, Khác

Job liên quan

CÔNG TY TNHH THỰC PHẨM ORION VINA
Negociate
Hồ Chí Minh
Công ty cổ phần Công nghệ và dịch vụ Y tế Medici
Thoả thuận
Hà Nội, Hồ Chí Minh
CÔNG TY CỔ PHẦN HÓA CHẤT KỸ THUẬT KIM PHONG - KIM PHONG TECHNOLOGY CHEMICAL CORP
8 Tr - 10 Tr VND
Hồ Chí Minh
Công ty TNHH Điện Tử Samsung HCMC CE COMPLEX

Negociate
30/06/2024
Thoả thuận
30/06/2024
14/07/2024
Thỏa thuận
21/07/2024
Hồ Chí Minh
CÔNG TY TNHH TRUYỀN THÔNG VÀ QUẢNG CÁO SW CHANNEL
Thoả thuận
18/07/2024
Hồ Chí Minh
CÔNG TY CỔ PHẦN ĐẦU TƯ ĐIỆN XANH
Thoả thuận
18/07/2024
Hồ Chí Minh
Công Ty TNHH Công Nghiệp T.a Việt Nam
Thỏa thuận
19/07/2024
Hồ Chí Minh, Đồng Nai
Công ty Cổ phần Dược phẩm FPT Long Châu
Cạnh tranh
14/08/2024
Hồ Chí Minh
RIVERCRANE VIETNAM
Thoả thuận
28/07/2024
Hồ Chí Minh, Điện Biên
CÔNG TY CỔ PHẦN DỊCH VỤ GIAO HÀNG NHANH
Thoả thuận
03/07/2024
Hồ Chí Minh

Giải thưởng
của chúng tôi

Top 3

Nền tảng số tiêu biểu của Bộ
TT&TT 2022.

Top 15

Startup Việt xuất sắc 2019 do VNExpress tổ chức.

Top 10

Doanh nghiệp khởi nghiệp sáng tạo Việt Nam - Hội đồng tư vấn kinh doanh ASEAN bình chọn.

Giải Đồng

Sản phẩm công nghệ số Make In Viet Nam 2023.