r&d engineer ( Fresher staff)CÔNG TY TNHH HANWHA AERO ENGINES

Nơi làm việc: Hà Nội
Lương: Tới $600
Hình thức: Toàn thời gian
Ngày đăng: 30/05/2024
Hạn nộp: 30/06/2024

Mô tả công việc

Industry / profession
• Korean Aerospace engine manufacturing enterprise, belonging to Hanwha Group (top 10 largest corporations in Korea) and licensed to operate in Vietnam on August 2017
Job type
• Full time
Working location
• HANWHA AERO ENGINES COMPANY LIMITED
• Lot CN1-2B-4-8, High-tech industrial zone I, Hoa Lac hi-tech park, Ha Bang commune, Thach That district, Hanoi city, Vietnam
(Shuttle bus running in Hanoi)
Quantity 05
Job description
• Develop manufacturing process by drawing analysis to satisfy all customer requirements.
Project management including project milestone and resources plan control.
• Develop engineering documents: BOM, Work instruction, Production router.
• Using NX software to create Grinding NC Program
• Using Verticut software to simulate NC Program before get approval.
• Analyzes and selects speeds and cutting tools for programs.
• Responsibility to take care the product during development stage (try out, first article) & ensure projects are completed on time.
• Work with vendor to apply new technology of tool for development and improvement machining time
• Other duties assigned by manager.

Yêu cầu công việc

Requirements
• Graduated from University major in Mechanical engineering or related field (University of Science & Technology, Hanoi University of Industry, University of Engineering and Technology, Military Technical Institute, University Transportation).
• Good command in English (Toeic 500 at least).
• Have knowledge in Manufacturing Field (Mill, Turn), Skill in reading & analyzing Technical Drawing interpretation, 3D modelling.
• Good at Word, excel, Mechanical software: NX, Catia, solid work, AutoCAD...
• Must have good organizational and planning skills.
• Can work independence, able to work under pressure.
Starting salary: Up to 15 Mil
Benefits
• High technology & dynamic working environment.
• Accident and health insurance
Competitive salary and attractive welfares

Quyền lợi được hưởng

Thưởng
High technology & dynamic working environment
Chăm sóc sức khoẻ
Accident and health insurance
Cơ hội du lịch

Thông tin khác

NGÀY ĐĂNG
30/05/2024
CẤP BẬC
Mới Tốt Nghiệp
NGÀNH NGHỀ
Sản Xuất > Nghiên Cứu & Phát Triển
KỸ NĂNG
Research, R&D Environment, SolidWorks, Manufacturing Engineering, Technical Drawing Reading
LĨNH VỰC
Nghiên cứu
NGÔN NGỮ TRÌNH BÀY HỒ SƠ
Bất kỳ
SỐ NĂM KINH NGHIỆM TỐI THIỂU
Không yêu cầu
QUỐC TỊCH
Không hiển thị
Xem thêm

Nộp hồ sơ liên hệ

CÔNG TY TNHH HANWHA AERO ENGINES

Giới thiệu công ty

CÔNG TY TNHH HANWHA AERO ENGINES việc làm

Lô CN1-02B-4-8, Khu công nghiệp công nghệ cao I, Khu công nghệ cao Hòa Lạc, Xã Hạ Bằng, Huyện Thạch Thất, Thành phố Hà Nội, Việt Nam

Quy mô: Từ 501 - 1000 nhân viên

Việc làm tương tự

Nhân Viên R&D

Công Ty TNHH FTB GROUP

15 - 18 triệu
Hà Nội
31/07/2024

R&D Engineer

CÔNG TY CỔ PHẦN DAIKIN AIR CONDITIONING (VIETNAM)

Thỏa thuận
Hà Nội, Hải Dương, Hưng Yên
20/07/2024

R&D Engineer Fresher Staff

Up to 14.000.000 VND
Hà Nội
24/07/2024

Software Engineer( R&D Dept)

CÔNG TY TNHH CRESYN HÀ NỘI

Hà Nội
13/07/2024

Chuyên Viên R&D

CÔNG TY TNHH XUẤT NHẬP KHẨU THỰC PHẨM QUỐC TẾ AN THỊNH PHÁT

Hà Nội
24/07/2024

Kỹ sư R&D

Công ty cổ phần công nghệ và đầu tư Intech

10 - 20 triệu
Hà Nội, Kon Tum
04/07/2024

Nhân viên R&D Lĩnh vực Dropship

CÔNG TY CỔ PHẦN AZEUS GLOBAL

8-12 triệu Chưa bao gồm PC + Thưởng Bonus % mốc lợi nhuận + thưởng % Commission
Hà Nội
08/07/2024

Chuyên Viên R&D - Bất động sản

CÔNG TY CP SSLAND

15 Tr - 30 Tr VND
Hà Nội
28/07/2024

Infra Cloud Engineeer

CÔNG TY CỔ PHẦN PHƯƠNG TIỆN ĐIỆN THÔNG MINH SELEX

15 - 20 triệu
Hà Nội
13/08/2024

8 - 12 triệu
Hà Nội
31/07/2024
Vị trí r&d engineer ( Fresher staff) do công ty CÔNG TY TNHH HANWHA AERO ENGINES tuyển dụng tại Hà Nội, Joboko tự động tổng hợp mức lương Tới $600, tìm thêm việc làm về R&D Engineer (Fresher Staff) hoặc công ty CÔNG TY TNHH HANWHA AERO ENGINES ở các link phía trên

JOB HOT

CÔNG TY CỔ PHẦN JOBOKO TOÀN CẦU
8 triệu - 9 triệu VNĐ
Hà Nội
CÔNG TY CỔ PHẦN BELLSYSTEM24 VIETNAM (BELL24VN Inc.)
Thu nhập trung bình từ 7 triệu - 15 triệu VNĐ
7 triệu - 9 triệu/tháng
Hà Nội
CÔNG TY CỔ PHẦN ĐẦU TƯ DỊCH VỤ SAIGON REAL
Từ 6 triệu - 18 triệu VNĐ + Hoa hồng + Thưởng
Hồ Chí Minh
CÔNG TY CỔ PHẦN BẰNG HỮU KINH DOANH
Từ 8 triệu - 11 triệu VNĐ
Hồ Chí Minh
  • Hỗ trợ NTD:
  • 0962.107.888