Senior Business Analyst (domain mes/erp)Công Ty TNHH Hệ Thống Thông Tin FPT - FPT Information System

Hình thức: Toàn thời gian
Ngày đăng: 26/04/2024
Hạn nộp: 26/06/2024

Mô tả công việc

To attend meetings with potential Clients to determine business requirements and ensuring that all necessary information is collated prior to producing a solution
Provide business solutions in a professional manner and to agreed timeframes
Deliver training on solutions and provide product support to channel partners and internal stakeholders
Work with Product Management to feedback on issues with current products and provide input around new products
Builds productive relationships internally and externally, fostering teamwork by keeping colleagues updated on activities
Create documentations, including project engineering notes, project proposals, project design traceability documentation, case studies, and more
Gather new requirements for interfaces and SMS customizations

Yêu cầu công việc

At least 2 years of experience in business analysis (on large, complex projects is an advantage).
Having knowledge in Manufacturing Solutions/ System is an advantage.
Solid experience in project documentation, defining workflow, business process development, alternatives analysis, risk assessment, and recommendation.
Proactive, hard-working, high responsibility and commitment are mandatory characteristics for candidates who want to join our team.
Must communicate by English.

Quyền lợi được hưởng

Very Attractive salary
"FPT care" health insurance provided by AON and is exclusive for FPT employees
Have a chance to go Onsite short-term or long-term
Young and dynamic working environment
Continuous development of hard and soft skills through work and professional trainings
Opportunity to approach newest technology trends
Company's labor policy completely pursuant to Vietnamese labor legislation plus other benefits offered by the company (Company trip, Holiday, etc.)

Thông tin khác

Cấp bậc
Nhân viên
Kinh nghiệm
2 năm
Số lượng tuyển
1 người
Hình thức làm việc
Toàn thời gian
Giới tính
Không yêu cầu

Nộp hồ sơ liên hệ

Công Ty TNHH Hệ Thống Thông Tin FPT - FPT Information System

Công Ty TNHH Hệ Thống Thông Tin FPT - FPT Information System việc làm

Tầng 22 tòa nhà Keangnam Landmark 72, E6 Phạm Hùng, Nam Từ Liêm, Hà Nội

Quy mô: Từ 1000 - 5000 nhân viên

Việc làm tương tự

Trading Partner Analyst (Business Analysis/ ERP Consultant)

Công Ty TNHH DiCentral Việt Nam

10 triệu - 16 tr
Hồ Chí Minh
05/06/2024

ERP Business Analyst

BTM Global Consulting Vietnam

23 Tr - 45 Tr VND
Hồ Chí Minh
17/06/2024

Senior Business Analyst

CÔNG TY TNHH OIVAN VIỆT NAM

You'll love it
Hồ Chí Minh
21/06/2024

Senior IT Business Analyst

KMS TECHNOLOGY VIETNAM COMPANY LIMITED

Hồ Chí Minh
22/05/2024

Senior IT Business Analyst Specialist

CÔNG TY TÀI CHÍNH TNHH MTV NGÂN HÀNG VIỆT NAM THỊNH VƯỢNG (FE CREDIT)

$1000 - $2500
Hồ Chí Minh
05/06/2024

NAB Innovation Centre Vietnam

Thỏa thuận
Hà Nội, Hồ Chí Minh
26/06/2024

Middle/Senior Business Analyst

CÔNG TY CỔ PHẦN CÔNG NGHỆ UNIT

Hồ Chí Minh
29/05/2024

ERP Business Analyst /Phân Tích Nghiệp Vụ (BA)

Công Ty TNHH Thương Mại Công Nghệ Thái Bình

Hồ Chí Minh
17/06/2024

TRUONG MINH THINH TECHNOLOGY JOINT STOCK COMPANY

Up to $1500
Hồ Chí Minh, Đồng Nai
22/06/2024

Công ty Cổ phần Thanh Toán Số MFast

Cạnh tranh
Hồ Chí Minh
01/07/2024
Vị trí Senior Business Analyst (domain mes/erp) do công ty Công Ty TNHH Hệ Thống Thông Tin FPT - FPT Information System tuyển dụng tại Hồ Chí Minh, Joboko tự động tổng hợp mức lương Thoả thuận, tìm thêm việc làm về Senior Business Analyst (Domain MES/ERP) hoặc công ty Công Ty TNHH Hệ Thống Thông Tin FPT - FPT Information System ở các link phía trên

JOB HOT

CÔNG TY TNHH THƯƠNG MẠI TỔNG HỢP MOMO VIỆT NAM
10 triệu - 50 triệu VNĐ (Thỏa thuận theo năng lực và kinh nghiệm)
Hà Nội
CÔNG TY TNHH NEW HORIZONS
Cạnh tranh
Hà Nội
Công ty Cổ Phần Đầu Tư Bất Động Sản Yesland
10 triệu - 20 triệu VNĐ + Thưởng + Hoa hồng
Hồ Chí Minh
Công ty TNHH Thương Mại và Đầu Tư INDECO
Lương cứng 12 triệu + Hoa hồng theo công trình
Hồ Chí Minh
Công Ty TNHH Kamax Việt Nam
Thu nhập 30 - 50 triệu VNĐ/tháng
Bắc Giang, Bắc Ninh, Hà Nam, Hà Tĩnh, Lạng Sơn, Nam Định, Nghệ An, Ninh Bình, Thanh Hóa
  • Hỗ trợ NTD:
  • 0962.107.888