Tìm kiếm theo:
Có phải bạn đang tìm
Từ khóa phổ biến
Việc làm nổi bật

Senior Facebook Ads ($1000 - $3000)

CÔNG TY TNHH K CAPITAL GROUP

Địa điểm làm việc: Hồ Chí Minh
Hết hạn: 13/04/2024

Vị trí công việc này hiện tại đã hết hạn nộp hồ sơ, bạn có thể tham khảo thêm một số công việc liên quan phía dưới

Mô tả công việc

1、Facebook等信息流的日常投放运营工作,负责广告投放及投放时间、渠道、定价、消耗上限设定,负责广告素材的调优和分析等;
2、对投放效果进行分析,提供分析报告,对用户质量进行把控,及时调整投放策略;
3、实时监控分析广告投放的效果,结合数据对账户进行调整,优化推广成本,促使投放效果达到最大化;
4、密切关注同行、同类竞品投放效果和投放素材,能出具竞争对手分析报告,并研究开拓新的广告投放;
5、关注市场投放行情,关注账户点击率、转化率和消耗情况,实时调整账户运营方式。
1. Daily operation of Facebook and other information flows, responsible for advertising placement and placement time, channels, pricing, consumption ceiling setting, and responsible for the optimization and analysis of advertising materials;
2. Analyze the Advertising Effect, provide analysis reports, control user quality, and adjust the placement strategy in a timely manner;
3. Monitor and analyze the effectiveness of advertising placement in real time, adjust accounts based on data, optimize promotion costs, and maximize Advertising Effect.
4. Pay close attention to the Advertising Effect and placement materials of competitors and similar competitors, and be able to issue competitor analysis reports and study and develop new advertising placement;
5. Watch the market placement situation, pay attention to the click through rate, conversion rate and consumption of the account, and adjust the account operation mode in real time.

Yêu cầu công việc

1、2年以上facebook等信息流平台投流经验,熟练各平台算法,有Feed/dou+等实操经验,有成功的投放案例优先(独立站投流工作经验加分);
2、熟悉信息流平台规则,有清晰的广告投放分析思路,对投放数据有较强的分析能力,对主流平台有自己的见解;
3、投放类目广,投流金额月超一百万美金以上优先;
4、良好的沟通能力,具备较强的数据敏感度和分析能力;
5、自驱性导向,具备良好的工作积极性和责任心,能独立分析和解决问题,抗压能力强。
6、有韩国市场推广经验的加分
1. More than 2 years of in-feed ad experience on Facebook and other information flow platforms, proficient in various platform algorithms, with practical experience in Feed/Dou +, and successful advertising cases preferred (independent station in-feed ad work experience is a plus).
2. Familiar with the rules of the information flow platform, with a clear idea of advertising ad analysis, strong analytical ability to place data, and own insights into mainstream platforms;
3. Wide range of advertising categories, with priority given to in-feed ads with a monthly amount exceeding one million US dollars.
4. Good communication skills, with strong data sensitivity and analytical skills
5. Self-driven, with good work enthusiasm and sense of responsibility, able to analyze and solve problems independently, and strong stress resistance.
6. Bonus points for having experience in Korean marketing activities

Quyền lợi được hưởng

• Having chances to get attractive company bonus every month/year
• Company trip once a year + Joining party
• Salary and position is reviewed 1 time a year
• Bonus by individual ability and company's performance.
• Social insurance, health insurance, unemployment insurance and other benefits
• Dynamic and sociable working environment.

Thông tin chung

  • Ngày hết hạn: 13/04/2024
  • Mức lương: Thỏa thuận
Giới thiệu công ty Xem trang công ty
Công ty chưa cập nhật thông tin....
Quy mô công ty
Từ 10 - 25 nhân viên
Địa chỉ công ty: Số 9, Nguyễn Cơ Thạch, Phường An Lợi Đông, Thành phố Thủ Đức, Thành phố Hồ Chí Minh, Việt Nam

Phúc lợi dành cho bạn

  • Thưởng
  • Nghỉ phép
HOT

Job hot

CÔNG TY TNHH THƯƠNG MẠI VÀ ĐẦU TƯ BIG HOLDING
15 Triệu - 20 Triệu VND
Hà Nội
CÔNG TY TNHH AEON VIỆT NAM
Tổng công ty cổ phần Bảo hiểm Ngân hàng TMCP Công Thương Việt Nam - VBI
Từ 8 triệu - 12 triệu VND
Hà Nội
Công ty cổ phần Công nghệ Sapo
6 Triệu -13 Triệu VND + % Hoa hồng + Thưởng
Hà Nội, Hồ Chí Minh, Hải Phòng, Bình Dương, Nghệ An
De La Sól - Tập Đoàn Bảo Hiểm Nhân Thọ Đa Quốc Gia Sun Life
16.800.000 VND + Thưởng
Hồ Chí Minh

Job liên quan

Công ty Tnhh Truyền Thông Worry Free Việt Nam
15 - 30 triệu VNĐ
Hồ Chí Minh
CÔNG TY TNHH MỘT THÀNH VIÊN CDC
10 - 12 triệu VNĐ
Hồ Chí Minh
CÔNG TY CỔ PHẦN TẬP ĐOÀN ĐIỂM NHẤN
10.000.000 - 15.000.000/tháng
CÔNG TY TNHH THƯƠNG MẠI DỊCH VỤ XUẤT NHẬP KHẨU SAO MAI GROUP
Đến 35 triệu VNĐ

19/10/2024
16/10/2024
30/09/2024
19/10/2024
Hồ Chí Minh
Viện Thẩm Mỹ Quốc Tế Ilryu Korea
30/09/2024
Hồ Chí Minh
CÔNG TY TNHH XÙ KOREA
10 - 12 triệu
30/09/2024
Hồ Chí Minh
Công ty TNHH JUMYS VIỆT NAM
75 - 9 triệu VNĐ
23/09/2024
Hồ Chí Minh
Viện Thẩm Mỹ quốc tế Mega Korea
15 - 30 triệu
06/10/2024
Hồ Chí Minh
CÔNG TY TNHH LOGICWEB
Thương lượng
13/11/2024
Hồ Chí Minh
Công ty cổ phần Max Eagle
8 - 10 triệu VNĐ
22/10/2024
Hà Nội, Hồ Chí Minh

Giải thưởng
của chúng tôi

Top 3

Nền tảng số tiêu biểu của Bộ
TT&TT 2022.

Top 15

Startup Việt xuất sắc 2019 do VNExpress tổ chức.

Top 10

Doanh nghiệp khởi nghiệp sáng tạo Việt Nam - Hội đồng tư vấn kinh doanh ASEAN bình chọn.

Giải Đồng

Sản phẩm công nghệ số Make In Viet Nam 2023.