Tìm kiếm theo:
Có phải bạn đang tìm
Từ khóa phổ biến
Việc làm nổi bật

Senior Java Developer

CÔNG TY TÀI CHÍNH TNHH MTV NGÂN HÀNG TMCP SÀI GÒN - HÀ NỘI

Địa điểm làm việc: Hồ Chí Minh
Hết hạn: 31/07/2024

Vị trí công việc này hiện tại đã hết hạn nộp hồ sơ, bạn có thể tham khảo thêm một số công việc liên quan phía dưới

Mô tả công việc

Key Responsibilities
Collaborate with cross-functional teams, including software architects, product owners, and UI/UX designers, to develop Java-applications.
Design and implement efficient and reliable Java code while ensuring performance and security.
Perform code reviews to maintain code quality and adherence to coding standards.
Debug, troubleshoot, and resolve software defects and issues, ensuring the reliability of applications
Participate in requirements analysis and software design discussions to propose innovative solutions
Develop and maintain technical documentation for reference and reporting
Work on optimizing and enhancing existing applications and systems
Stay up-to-date with Java and related technology trends, best practices, and industry standards
Collaborate with other developers to build scalable and efficient software solutions
Contribute to the entire software development lifecycle, from concept and design to testing, deployment, and support.
Stay at the Forefront: Keep the team informed and updated on the latest Java and related technology trends, best practices, and industry standards.
Full Lifecycle Contribution: Contribute to the entire software development lifecycle, from conceptualization and design to testing, deployment, and ongoing support, ensuring the success of online banking services.

Yêu cầu

1. Qualifications
Bachelor's degree in Computer Science, Software Engineering, or a related field
Proven experience as a Java Developer, with a strong portfolio of Java-based projects
Solid understanding of software development principles, object-oriented
programming, and Java best practices.
Proficiency in Java, Java EE, and related technologies (Spring, Hibernate, etc.).
Skill for writing reusable Java libraries
Concepts of MVC, 3-layers, JDBC, and RESTful
Experience with database design and SQL (e.g., MySQL, PostgreSQL, Oracle).
Knowledge of web application development (HTML, CSS, JavaScript).
Familiarity with software testing, debugging, and troubleshooting processes.
Experience in web application development, including HTML, CSS, and JavaScript.
Strong problem-solving skills and attention to detail
2. Preferred Skills
Experience with front-end development frameworks (e.g., Angular, React).
Familiarity with cloud platforms and services (e.g., AWS, Azure).
Knowledge of containerization and orchestration technologies (e.g., Docker,Kubernetes)
Experience with version control systems (e.g., Git)
Proficient level of English (TOEIC, IELTS certificates)

Quyền lợi

Máy tính xách tay
Bảo hiểm
Du Lịch
Phụ cấp
Đồng phục
Thưởng
Chăm sóc sức khỏe
Đào tạo
Tăng lương
Công tác phí

Thông tin chung

  • Ngày hết hạn: 31/07/2024
  • Thu nhập: Thỏa thuận
Giới thiệu công ty Xem trang công ty
Công ty Tài Chính TNHH MTV Ngân hàng TMCP Sài Gòn - Hà Nội (SHB Finance) được thành lập theo Giấy phép thành lập và hoạt động số 77/GP-NHNN do Ngân hàng Nhà nước Việt Nam cấp ngày 12/12/2016. SHB Finance hiện có mạng lưới dịch vụ bao phủ 37 tỉnh thành phố trọng điểm, tập trung cung cấp dịch vụ cho vay tiêu dùng cho các nhóm khách hàng đại chúng với mức thu nhập trung bình từ 3 triệu đồng như CBNV, công nhân, người kinh doanh nhỏ lẻ và các khách hàng khác có thể cung cấp các hóa đơn dịch vụ. Các khoản vay nhằm phục vụ nhu cầu thiết yếu của đông đảo người dân có thu nhập khiêm tốn, hiện đang chiếm tới gần 50% nhu cầu vay tiêu dùng nói chung.
Quy mô công ty
Từ 501 - 1000 nhân viên
Địa chỉ công ty: Tầng 6, Gelex Tower, 52 Lê Đại Hành, Phường Lê Đại Hành, Quận Hai Bà Trưng, TP Hà Nội

Phúc lợi dành cho bạn

  • Du lịch
  • Cơ hội thăng tiến
HOT

Job hot

Công ty cổ phần xây dựng Alphaco Hà Nội
Thỏa Thuận
Hải Dương
Hawee Group
Thu nhập 13 triệu - 25 triệu VND
Hà Nội, Hồ Chí Minh
CÔNG TY CỔ PHẦN X-MEDIA
Từ 20 - 25 triệu VND/tháng
Hà Nội
CÔNG TY TNHH THƯƠNG MẠI VÀ ĐẦU TƯ BIG HOLDING
15 Triệu - 20 Triệu VND
Hà Nội
CÔNG TY TNHH AEON VIỆT NAM
Hà Nội

Job liên quan

CÔNG TY TNHH GIẢI PHÁP CÔNG NGHỆ HÀNG ĐẦU
20 - 40 triệu
Công Ty Cổ Phần Dịch Vụ Di Động Trực Tuyến (viết tắt M_Service) - VÍ ĐIỆN TỬ MOMO
Hồ Chí Minh
Hitachi Digital Services
Hồ Chí Minh
VĂN PHÒNG ĐẠI DIỆN STYL SOLUTIONS PTE. LTD. TẠI TP. HCM
You'll love it

25/10/2024
Thoả thuận
08/10/2024
Thỏa thuận
01/10/2024
29/10/2024
Hồ Chí Minh
Công ty Cổ phần Phần mềm TPS
Thoả thuận
27/10/2024
Thỏa thuận
30/10/2024
Hồ Chí Minh
Clever Age
34 - 68 triệu VNĐ
29/10/2024
Hồ Chí Minh, Điện Biên
Arbin Instruments
1000 - 2000
01/11/2024
Hồ Chí Minh, Bình Dương, Phú Yên
CÔNG TY TNHH BYTEUP TECHNOLOGY
Thỏa thuận
26/11/2024
Hồ Chí Minh
Công Ty TNHH Codigo
25 - 35 triệu
23/10/2024
Hồ Chí Minh

Giải thưởng
của chúng tôi

Top 3

Nền tảng số tiêu biểu của Bộ
TT&TT 2022.

Top 15

Startup Việt xuất sắc 2019 do VNExpress tổ chức.

Top 10

Doanh nghiệp khởi nghiệp sáng tạo Việt Nam - Hội đồng tư vấn kinh doanh ASEAN bình chọn.

Giải Đồng

Sản phẩm công nghệ số Make In Viet Nam 2023.