Technical Consultant Sap Abap - Up To 60 Trieu/ ThangCÔNG TY TNHH HCL VIỆT NAM

Nơi làm việc: Hồ Chí Minh
Ngành nghề: IT phần mềm, Kỹ thuật
Lương: Thỏa thuận
Hình thức: Toàn thời gian
Ngày đăng: 15/03/2023
Hạn nộp: 14/04/2023

Vị trí công việc này hiện tại đã hết hạn nộp hồ sơ, bạn có thể tham khảo thêm một số công việc tương tự tại đây:

Mô tả công việc

The requirements are for SAP technical 2nd level support work. The request is for various projects for different functional areas. The details of the project would be presented and discussed as part of the onboarding process.
Restoration Incident & Failure Incident Support
Technical debug to identify the root cause for failure.
Technical solution proposal for failure correction
Technical solution implementation for failure correction
Service Request & Problem Request Support
Technical fulfillment as per the specifications
Execution of LSMW for mass data corrections/uploads
The minor changes are valid only for FICO functional area.
Support Windows
Support from Mondays to Fridays

Yêu cầu công việc

Good English communication (speaking and writing)
Expertise in Debugging for SAP standard and custom objects
Proactive preventive measures for repeated issues
Functional Area know-how: FI-CO, SD-CS, Logistic (MM, SRM, PP, QM, PM, APO & LE)
ABAP core (Data dictionary, SQL, ALV, Report, Dialog programming, SAPScripts, Smartform, BDC ... )
Advanced ABAP (OOP, BAPI, Idocs, Workflow, Enhancement, BADI, Webdynpro, ADOBE form...)
Experience in HANA and mobility (UI5, Fiori) is a plus

Quyền lợi được hưởng

Insurance plan based on full salary + 13th salary + Performance Bonus.
100% full salary in probation period.
Meal allowance 730,000 VND/month
Personal medical benefit (24/7 Bao Viet Insurance package) and family medical benefit (based on level of experience).
18 leaves per year (including 12 annual leaves, 6 personal leaves and not including public holidays).
Working in a fast paced, flexible, and multinational working environment. Chance to travel onsite (in 54 countries).
HCL Technologies has been named by Forbes as being ranked number 30 of The World's Best Employers for 2020, honoring HCL among the top global employers in the world.
Internal Training (Technical & Functional). Scope of English Training.
Working time: 8:30 am-6:00 pm from Mondays to Fridays. NO WORKING on Saturdays and Sundays.

Nộp hồ sơ liên hệ

CÔNG TY TNHH HCL VIỆT NAM

Giới thiệu công ty

CÔNG TY TNHH HCL VIỆT NAM việc làm

Level 13-17, Leadvisors Tower, 643 Pham Van Dong Street, Co Nhue Ward, North Tu Liem District, Hanoi

Quy mô: Từ 101 - 500 nhân viên

Việc làm tương tự

SAP SD Senior Consultant

Công Ty TNHH Bosch Global Software Technologies

Hồ Chí Minh
17/07/2024

SAP ABAP Developer (SQL, MySQL, Database, English)

Công Ty Cổ Phần Summit

Thỏa thuận
Hồ Chí Minh, Điện Biên
27/07/2024

SAP Senior Consultant SAP ABAP

DELOITTE CONSULTING SOUTHEAST ASIA (SEA)

Thỏa thuận
Hà Nội, Hồ Chí Minh, Thừa Thiên Huế
14/07/2024

Nhân Viên Ứng Dụng CNTT

CÔNG TY CỔ PHẦN GANG THÉP NGHI SƠN (NIS)

Hồ Chí Minh
07/07/2024

Chuyên viên Cao Cấp Phát triển ứng dụng ERP

CÔNG TY CỔ PHẦN VÀNG BẠC ĐÁ QUÝ PHÚ NHUẬN

thỏa thuận
Hồ Chí Minh
12/07/2024

TECHNICAL ACRCHITECT

CÔNG TY TNHH MEDIASTEP SOFTWARE VIỆT NAM

Hồ Chí Minh
11/07/2024

Middle/Senior iOS Developer

Công Ty TNHH Motorist Việt Nam

Hồ Chí Minh
16/07/2024

Web WordPress

Công Ty Cổ Phần Mac Marketing

10 Tr - 14 Tr VND
Hồ Chí Minh
15/07/2024

SAP Bridge Engineer

Công ty TNHH Talentbase Vietnam

Đến 20 triệu VNĐ
Hồ Chí Minh
26/07/2024

Technical Leader (AI, Java, Python)

VIET LINK SOLUTIONS CO .,LTD

1000 - 2000
Hồ Chí Minh
13/07/2024
Vị trí Technical Consultant Sap Abap - Up To 60 Trieu/ Thang do công ty CÔNG TY TNHH HCL VIỆT NAM tuyển dụng tại Hồ Chí Minh, Joboko tự động tổng hợp mức lương Thỏa thuận, tìm thêm việc làm về Technical Consultant Sap Abap - Up To 60 Trieu/ Thang hoặc công ty CÔNG TY TNHH HCL VIỆT NAM ở các link phía trên

JOB HOT

Công ty TNHH MTV Dịch vụ Thương mại Hà Nội
Lương cứng 10 triệu - 18 triệu VNĐ + Thưởng
Hà Nội, Quảng Ninh
CÔNG TY CỔ PHẦN JOBOKO TOÀN CẦU
8 triệu - 9 triệu VNĐ
Hà Nội
CÔNG TY CỔ PHẦN BELLSYSTEM24 VIETNAM (BELL24VN Inc.)
Thu nhập trung bình từ 7 triệu - 15 triệu VNĐ
7 triệu - 9 triệu/tháng
Hà Nội
CÔNG TY CỔ PHẦN ĐẦU TƯ DỊCH VỤ SAIGON REAL
Từ 6 triệu - 18 triệu VNĐ + Hoa hồng + Thưởng
Hồ Chí Minh
  • Hỗ trợ NTD:
  • 0962.107.888