Business AnalystCÔNG TY CỔ PHẦN CON CƯNG

Hình thức: Toàn thời gian
Ngày đăng: 19/08/2024
Hạn nộp: 19/09/2024

Mô tả công việc

Mô tả Công việc
Job Summary
- We are looking for an experienced and passionate software analyst.
- You will have the opportunity to work in a dynamic and creative environment, building and implementing products that carry the company's vision and strategy.
- To succeed in this role, you must be responsive and creative, and be a reliable problem solver.
- If you're confident too, we'd be happy to meet you.
Job Description
- Report directly to supervisor(s) and Project Manager if required.
- Receive requests departments, analyze business processes, propose possible solutions.
- Writing business requirements specification documents, user requirements.
- Analyze design, product functionality, use prototyping tools to design mockups/wireframes for apps, and use tools to model requirements.
- Writing detailed user stories and tasks for DEV and QC team, and managing these within structured Epics.
- Coordinate with DEV, QA team during development, to ensure that project members clearly understand and properly understand the requirements.
- Write instructions to use the functions of the system.
- Support project manager in project planning & implementation.

Yêu cầu công việc

Yêu Cầu Công Việc
Requirement
MUST HAVE:
- Minimum 1-2 years experience as a Business Systems Analyst/Business Analyst.
- Good presentation and documentation skills.
- Business process modeling and design.
- Can read and design in UML language, familiar with at least one of the Use Case diagrams, Activity Diagrams, State Diagrams, Sequence Diagrams.
- Can understand and design a real Diagram relational body.
- Experience in retail is an advantage.
- Have a eagerness to learn.
- Ability to approach, research & grasp technology quickly & effectively.
- Graduated IT universities.
NICE TO HAVE:
- Data-driven, experience in , Data Model is a plus.
- Experience working in an Agile environment.
Benefit
- Annual bonus: 2 - 3 months under minimum KPI requirement
- Fast promotion opportunities based on personal ability
- Work in a dynamic, open, creative environment
- Regular training, company team building, birthday bonus
About Concung
- Working time: 8:30 - 17:30 Monday - Friday
- Working place: 14th Floor, Phu My Hung Tower, Tan Phu Ward, Dist. 7, HCMC

Quyền lợi được hưởng

Chế độ bảo hiểm
Du Lịch
Phụ cấp
Chế độ thưởng
Chăm sóc sức khỏe
Đào tạo
Tăng lương
Công tác phí
Nghỉ phép năm

Thông tin khác

Bằng cấp:
Đại học
Độ tuổi:
Không giới hạn tuổi
Lương:
Cạnh tranh

Giới thiệu công ty

CÔNG TY CỔ PHẦN CON CƯNG việc làm

số 8 Hoàng Văn Thái, phường Tân Phú, quận 7, TP. Hồ Chí Minh

Quy mô: Trên 10.000 nhân viên

Việc làm tương tự

Android Developer

Công Ty TNHH Phát Triển Hệ Thống Nichietsu

15 - 30 triệu
Hồ Chí Minh
13/10/2024

Junior Business Developer

Thỏa thuận
Hồ Chí Minh, Bình Dương
04/10/2024

Công ty Cổ phần Phần mềm TPS

Hồ Chí Minh
30/09/2024

Công Ty TNHH Eight One International

15 - 30 triệu VNĐ
Hồ Chí Minh
12/10/2024

Product Developer (Merchandiser)

CÔNG TY TNHH LIÊN DOANH VĨNH HƯNG (TMI VIETNAM)

12 Tr - 16 Tr VND
Hồ Chí Minh
30/09/2024

NV Phát triển vải/ Fabric Developer

12 Tr - 15 Tr VND
Hồ Chí Minh
30/09/2024

Elixir Developer

CÔNG TY TNHH GIẢI PHÁP PHẦN MỀM TƯỜNG MINH - TMA SOLUTIONS

Hồ Chí Minh
11/11/2024

Lập Trình Viên

CÔNG TY CỔ PHẦN CHỨNG KHOÁN BETA

Hồ Chí Minh
31/10/2024

SAP ABAP DEVELOPER

Công Ty Zwilling J. A. Henckels

Hồ Chí Minh
18/10/2024

Product Developer (Korean Language)

Công ty TNHH Helinox

Hồ Chí Minh
12/10/2024
Vị trí Business Analyst do công ty CÔNG TY CỔ PHẦN CON CƯNG tuyển dụng tại Hồ Chí Minh, Joboko tự động tổng hợp mức lương Cạnh tranh, tìm thêm việc làm về Business Analyst hoặc công ty CÔNG TY CỔ PHẦN CON CƯNG ở các link phía trên

JOB HOT

CÔNG TY TNHH AEON VIỆT NAM
Tổng công ty cổ phần Bảo hiểm Ngân hàng TMCP Công Thương Việt Nam - VBI
Từ 8 triệu - 12 triệu VND
Hà Nội
Công ty cổ phần Công nghệ Sapo
6 Triệu -13 Triệu VND + % Hoa hồng + Thưởng
Hà Nội, Hồ Chí Minh, Hải Phòng, Bình Dương, Nghệ An
De La Sól - Tập Đoàn Bảo Hiểm Nhân Thọ Đa Quốc Gia Sun Life
16.800.000 VND + Thưởng
Hồ Chí Minh
Công Ty TNHH Bảo Hiểm Nhân Thọ Cathay - Việt Nam
19 triệu - 26 triệu VND trở lên
Hồ Chí Minh
  • Hỗ trợ NTD:
  • 0962.107.888