Digital Marketing Specialist

Công Ty TNHH Mamabox Corporation (Việt Nam)
Địa điểm làm việc: Hồ Chí Minh
Hết hạn: 30/04/2023

Vị trí công việc này hiện tại đã hết hạn nộp hồ sơ, bạn có thể tham khảo thêm một số công việc tương tự tại đây:

Mô tả công việc

SCOPE OF WORK:
Full spectrums of digital marketing for both local and regional markets, which includes but not limited to the following:
- Respond to all customer enquiries on social media pages (Facebook, Instagram), email.
- Monitor and analyse media buys including social media, search, remarketing, display, programmatic ads and continually optimize campaigns to support marketing objectives and KPI's.
- Media management and administration tasks.
- Responsible for content management and effective execution and updating of Company website (whether is corporate or e-commerce site), Facebook, and other social media platforms.
- Planning of Marketing campaigns/strategies to effectively promote/market Company's products/services.
- Generate report and monitor the efficiency of product/marketing strategies.
- Adapts artwork for online, offline, and on-site marketing collaterals.
- Provide creative ideas and maintain the listing of the product.
- Analyse competitor activities and research social media opportunities that are beneficial for the brands and businesses.
- Acquire insight in online marketing trends and keep strategies up to date.
- Build our own livestreaming selling channel.

Yêu cầu công việc

- Relevant Degree in Digital Design, Design, Graphic Design or Visual Communication, with min 5 years' relevant work experience.
- Proficient in Microsoft Office, Adobe Photoshop/ Illustrator.
- Competent in using both current and evolving social media tools and analytics.
- Good understanding and proficiency in the usage of various social media/digital marketing channels such as Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, forums etc.
- Good understanding and proficiency in local online marketplaces.
- Demonstrate ability to juggle multiple projects, excellent communication skills, a team player, ability to multitask, has good time manage.
- Proficiency in English.

Quyền lợi được hưởng

Yearly performance bonus, annual salary appraisal
Social Insurance, health insurance, unemployment according to labour law
Laptop provide

Thông tin khác

Ngày Đăng Tuyển
31/03/2023
Cấp Bậc
Nhân viên
Ngành Nghề
Marketing
, Truyền hình/Truyền thông/Báo chí
, Internet/Online Media
Kỹ Năng
English, Digital Marketing, Photoshop, Illustrator, Microsoft Office
Ngôn Ngữ Trình Bày Hồ Sơ
Tiếng Anh

Nộp hồ sơ liên hệ

Giới thiệu công ty Xem trang công ty
=Mã số thuế: [protected info]
Địa chỉ: Tầng 2, Số 9B Thái Văn Lung, Phường Bến Nghé, Quận 1, Thành phố Hồ Chí Minh, Việt Nam
Đại diện pháp luật: Ong Yew Chin
Ngày cấp giấy phép: [protected info]
Ngày hoạt động: [protected info]
Quy mô công ty
Từ 10 - 25 nhân viên
Địa chỉ công ty: Tầng 2, Số 9B Thái Văn Lung, Phường Bến Nghé, Quận 1, Thành phố Hồ Chí Minh, Việt Nam

Phúc lợi dành cho bạn

  • Thưởng
  • Nghỉ phép
HOT

Job hot

CÔNG TY TNHH MTV HEALTHPOST
Thu nhập 15 - 25 triệu VNĐ
Hồ Chí Minh
CÔNG TY TNHH SCBIO
Lương cứng: 8 triệu - 10 triệu + doanh số + thưởng + hỗ trợ (thu nhập không giới hạn)
Lương cứng: 8 triệu - 13 triệu + Doanh số + Thưởng
Hà Nội
CÔNG TY TNHH ĐẦU TƯ DỊCH VỤ THƯƠNG MẠI TT
Lương cứng 7 triệu VNĐ + Thưởng hiệu suất + % hoa hồng
Hồ Chí Minh
Công ty TNHH MTV Dịch vụ Thương mại Hà Nội
Lương cứng 10 triệu - 18 triệu VNĐ + Thưởng
Hà Nội, Quảng Ninh

Job liên quan

CÔNG TY TNHH MCOMMERCE
9,000,000 - 12,000,000 VND
Hồ Chí Minh
Công ty TNHH MTV Toyota Phú Mỹ Hưng
13 - 15 triệu
Hồ Chí Minh
Slimcase
Hồ Chí Minh
CÔNG TY APERO TECHNOLOGIES GROUP
14 - 16 triệu
Hồ Chí Minh, Đồng Nai

22/07/2024
20/07/2024
Hồ Chí Minh
Slimcase
Thỏa thuận
21/07/2024
15/07/2024
Công Ty TNHH Life Sport Group
Thỏa thuận
03/08/2024
Thỏa thuận
18/07/2024
Hồ Chí Minh
CÔNG TY TRÁCH NHIỆM HỮU HẠN ORRO HOME
10 triệu
11/08/2024
Hồ Chí Minh
CÔNG TY TNHH TRUYỀN THÔNG GLAM
14 - 20 triệu VNĐ
24/07/2024
Hồ Chí Minh
Công ty TNHH Xây Dựng Vận Tải Thương Mại Nam Anh
12 - 15 triệu VNĐ
03/08/2024
Hồ Chí Minh
CÔNG TY CỔ PHẦN TRU-LIFE VIỆT NAM
7 triệu - 12 tr
27/07/2024
Hồ Chí Minh

Giải thưởng
của chúng tôi

Top 3

Nền tảng số tiêu biểu của Bộ
TT&TT 2022.

Top 15

Startup Việt xuất sắc 2019 do VNExpress tổ chức.

Top 10

Doanh nghiệp khởi nghiệp sáng tạo Việt Nam - Hội đồng tư vấn kinh doanh ASEAN bình chọn.

Giải Đồng

Sản phẩm công nghệ số Make In Viet Nam 2023.