middle/ Senior Java Developer

CÔNG TY CỔ PHẦN CÔNG NGHỆ UNIT
Địa điểm làm việc: Hồ Chí Minh
Hết hạn: 29/05/2024
Mức lương: Thỏa thuận
Loại hình: Toàn thời gian
Chức vụ: Nhân viên
Kinh nghiệm: 3 năm

Mô tả công việc

In charge of programming, error checking & reporting to line manager.
Participate in big Banking, Finance & Insurance projects.
Participate in developing projects using Java & other technologies.
Solutions:
- Banking and Finance.
- Insurance.
- Cross industries: (Paperless; CheckinPro; BPM Hub; Napas ACH; CIC Host to Host; DMS; eP2P; eInvoice; Agency Portal; LDMS products; eRecruitment; ConstructionEMS).
Work closely with Developers and PMs/Directors.
Solving issues and developing workarounds and alternative solutions.
Overseeing deployments and new releases.
Supporting training and motivating team members.

Yêu cầu công việc

Knowledge/experience in Finance, Banking & Enterprise.
4+ years of experience in Java development on Linux/Windows platform.
1+ year of experience contributing to the architecture and design (architecture, design patterns, reliability and scaling) of new and current systems.
Experience in Java frameworks: Spring (Spring MVC, Spring Boot, Spring Security), Hibernate.
Experience in Web Service (RESTful, SOAP) and knowledge in queue processing (Active MQ, IBM MQ).
Nice to have familiarity with Jenkins and setting up CI/CD pipelines.
Experience in Java Application Servers, Database Servers.
Proficient in version control systems: Git, SVN.
Good communication and presentation skills.
Good job management, time management and problem solving skills.

Quyền lợi được hưởng

Competitive salary and benefits;
Working time: 8:30AM - 05:30PM, Monday - Friday;
12 days of annual leave + 3 days of sick leave + 1 day of birthday per year
Participated in social insurance, unemployment insurance, health insurance and full policies according to the labor law;
13th month salary & bonus policies, allowances at the Company;
UNIT-Care health care insurance by level;
Salary increases according to company regulations or unexpected salary raise in case of outstanding ability;
Professional and dynamic working environment, unlimited promotion opportunities;
Opportunity to participate in many large projects in Vietnam & abroad;
Work on the latest technology platform;
Join in company trip, teambuilding & community activities.

Nộp hồ sơ liên hệ

Giới thiệu công ty Xem trang công ty
Công ty chúng tôi chuyên về dịch vụ phát triển phần mềm, chuyên sâu về công nghệ, và có môi trường làm việc thân thiện.

LĨNH VỰC HOẠT ĐỘNG:

Kinh doanh sản phẩm và giải pháp phần mềm.

Phát triển phần mềm thị trường trong nước.

Phát triển sản phẩm phần mềm mạng cộng đồng.

Gia ...
Quy mô công ty
Từ 26 - 100 nhân viên
Địa chỉ công ty: Công viên tri thức Việt Nhật, 38-2-2 Trần Não, Phường An Lợi Đông, Quận 2, TP HCM

Phúc lợi dành cho bạn

  • Thưởng
  • Nghỉ phép
HOT

Job hot

CÔNG TY TNHH THƯƠNG MẠI TỔNG HỢP MOMO VIỆT NAM
10 triệu - 50 triệu VNĐ
Hà Nội
CÔNG TY TNHH NEW HORIZONS
Cạnh tranh
Hà Nội
Công ty Cổ Phần Đầu Tư Bất Động Sản Yesland
10 triệu - 20 triệu VNĐ + Thưởng + Hoa hồng
Hồ Chí Minh
Công ty TNHH Thương Mại và Đầu Tư INDECO
Lương cứng 12 triệu + Hoa hồng theo công trình
Hồ Chí Minh
Công Ty TNHH Kamax Việt Nam
Thu nhập 30 - 50 triệu VNĐ/tháng
Bắc Giang, Bắc Ninh, Hà Nam, Hà Tĩnh, Lạng Sơn, Nam Định, Nghệ An, Ninh Bình, Thanh Hóa

Job liên quan

CÔNG TY TNHH W2SOLUTION VIỆT NAM
Hồ Chí Minh
Bacoor
Hồ Chí Minh
FPT IS
Thỏa thuận
Hà Nội, Hồ Chí Minh
CÔNG TY TNHH MAJORBIRD VIETNAM
10 - 15 triệu

Thỏa thuận
15/05/2024
Hồ Chí Minh
Bacoor
Thỏa thuận
29/05/2024
Hồ Chí Minh
FPT IS
Thỏa thuận
16/05/2024
15/06/2024
Hồ Chí Minh
Công Ty TNHH Evizi Việt Nam
thoả thuận
04/06/2024
Hà Nội, Hồ Chí Minh, Đà Nẵng
ISB Vietnam Company Limited
Thỏa thuận
12/06/2024
Hồ Chí Minh
BRAVESOFT VIETNAM CORP.
Thoả thuận
02/06/2024
Hồ Chí Minh
Golden Owl Consulting Ltd.
Thỏa thuận
20/05/2024
Hồ Chí Minh
CÔNG TY CỔ PHẦN TẬP ĐOÀN ĐIỂM NHẤN GROUP
Cạnh tranh
31/05/2024
Thỏa thuận
31/05/2024
Hồ Chí Minh

Giải thưởng
của chúng tôi

Top 3

Nền tảng số tiêu biểu của Bộ
TT&TT 2022.

Top 15

Startup Việt xuất sắc 2019 do VNExpress tổ chức.

Top 10

Doanh nghiệp khởi nghiệp sáng tạo Việt Nam - Hội đồng tư vấn kinh doanh ASEAN bình chọn.

Giải Đồng

Sản phẩm công nghệ số Make In Viet Nam 2023.