Senior Business AnalystCông Ty Cổ Phần Quốc Tế Anh Văn Hội Việt Mỹ

Hình thức: Toàn thời gian
Ngày đăng: 02/04/2024
Hạn nộp: 28/04/2024

Vị trí công việc này hiện tại đã hết hạn nộp hồ sơ, bạn có thể tham khảo thêm một số công việc tương tự tại đây:

Mô tả công việc

• Gather, validate, clean and organize to produce a standard operating data set for analysis.
• Perform revenue forecast for budget preparation and monthly/quarterly P&L re-forecast.
• Prepare weekly and monthly operational and financial performance reports
• Prepare dashboards for weekly and monthly operational and financial performance, tracking key operational and financial metrics by programs, by campuses (compared with target, forecast and historical data) and predictive analysis.
• Work closely with Operation teams to have update on the insights of business trend, change in business rules (if any)
• Work with data team to build reports, dashboards and forecasting models.

Yêu cầu công việc

• Education: Bachelor's Degree in Computer Science/ Economics/ Statistics/ Finance/ Accounting
• Age: 23-30
• Experience: 3+ years of data analytics or other relevant experiences
• Computer skills: Professional in SQL, Excel, PBI and R/Python/SPSS
• Strong mathematical skills to collect, measure, organize and analyze data
• Strong logical and technical skills for data modeling, data mining, and segmentation.
• Solid problem-solving, detail-oriented and able to perform in a high-pressure environment
• Solid knowledge of how to create and apply the most accurate algorithms to datasets in order to find solutions
• Good at queries, writing reports, and making presentations
• Team-working skills
• Verbal and Written communication skills
• Proven working experience in data analysis

Quyền lợi được hưởng

Lương + thưởng KPI
Chương trình chăm sóc sức khỏe cho gia đình
Học bổng VUS cho bản thân & gia đình

Thông tin khác

NGÀY ĐĂNG
29/03/2024
NGÀNH NGHỀ
Công Nghệ Thông Tin/Viễn Thông > Data Engineer/Data Analyst/AI
LĨNH VỰC
Giáo dục/Đào Tạo
CẤP BẬC
Nhân viên
KỸ NĂNG
Power BI, Excel, Python, SQL, Sales Planning
NGÔN NGỮ TRÌNH BÀY HỒ SƠ
Bất kỳ

Nộp hồ sơ liên hệ

Công Ty Cổ Phần Quốc Tế Anh Văn Hội Việt Mỹ

Giới thiệu công ty

Công Ty Cổ Phần Quốc Tế Anh Văn Hội Việt Mỹ việc làm

189 Nguyễn Thị Minh Khai, Phường Phạm Ngũ Lão, Quận 1, TP.HCM.

Quy mô: Từ 5000 - 10000 nhân viên

Việc làm tương tự

Senior Business Analyst

CÔNG TY TNHH OIVAN VIỆT NAM

Hồ Chí Minh
20/07/2024

NAB Innovation Centre Vietnam

Thỏa thuận
Hà Nội, Hồ Chí Minh
26/06/2024

Senior IT Business Analyst Specialist

CÔNG TY TÀI CHÍNH TNHH MTV NGÂN HÀNG VIỆT NAM THỊNH VƯỢNG (FE CREDIT)

$1000 - $2500
Hồ Chí Minh
05/06/2024

Công ty Cổ phần Thanh Toán Số MFast

Cạnh tranh
Hồ Chí Minh
01/07/2024

Middle/Senior Business Analyst

CÔNG TY CỔ PHẦN CÔNG NGHỆ UNIT

Hồ Chí Minh
29/05/2024

TRUONG MINH THINH TECHNOLOGY JOINT STOCK COMPANY

Thỏa thuận
Hồ Chí Minh, Đồng Nai
20/07/2024

Công ty cổ phần sữa sức sống việt Nam - Sữa vitadairy việt nam

Cạnh tranh
Hồ Chí Minh
06/06/2024

Công ty TNHH Lửa Á Châu

Hồ Chí Minh
25/05/2024

Senior Business Analyst Agile, English

SILICON STACK PTY LTD

You'll love it
Hồ Chí Minh, Cần Thơ, An Giang, Khác
21/06/2024

Senior Business Analyst (Omni Channel)

CÔNG TY CỔ PHẦN VÀNG BẠC ĐÁ QUÝ PHÚ NHUẬN

thỏa thuận
Hồ Chí Minh
30/06/2024
Vị trí Senior Business Analyst do công ty Công Ty Cổ Phần Quốc Tế Anh Văn Hội Việt Mỹ tuyển dụng tại Hồ Chí Minh, Joboko tự động tổng hợp mức lương Thương lượng, tìm thêm việc làm về Senior Business Analyst hoặc công ty Công Ty Cổ Phần Quốc Tế Anh Văn Hội Việt Mỹ ở các link phía trên

JOB HOT

CÔNG TY TNHH ĐẦU TƯ XÂY DỰNG NTC
10 triệu - 30 triệu VNĐ
Bình Dương
CÔNG TY TNHH TM KIM THỊNH
Từ 9 triệu VNĐ
Hồ Chí Minh
CÔNG TY TNHH THƯƠNG MẠI TỔNG HỢP MOMO VIỆT NAM
10 triệu - 50 triệu VNĐ (Thỏa thuận theo năng lực và kinh nghiệm)
Hà Nội
CÔNG TY TNHH NEW HORIZONS
Cạnh tranh
Hà Nội
Công ty Cổ Phần Đầu Tư Bất Động Sản Yesland
10 triệu - 20 triệu VNĐ + Thưởng + Hoa hồng
Hồ Chí Minh
  • Hỗ trợ NTD:
  • 0962.107.888