Senior E- Commerce SpecialistCÔNG TY TNHH RICH PRODUCTS VIỆT NAM

Hình thức: Toàn thời gian
Ngày đăng: 27/06/2024
Hạn nộp: 29/07/2024

Mô tả công việc

• Develop & follow sale target Monthly/Quarterly/Yearly by channel, area, category, customer segmentation
• Explore new potential platforms: Tiktok, Affiliate, KOL, geographic penetratrion, customer expansion,..
• Tracking: CR, GMV, AOV, P&L, ROI, Retention Rate, CLV, Net Profit,...
• Understand Ecommerce metrics, data report dashboard for decision making
• Analyze with dara-driven mindset
• Understand how to manage/control Media paid on FB Ads, Tiktok, E-marketplaces Mega Sale campaign to drive more sale
• Enhance technical side: website, build User flow, UIUX
• Manage Ecom team with high integrity, commitment, follow-up deadline/KPIs to ensure meet the Sale target

Yêu cầu công việc

• Knowledge:
Experience in Retails, B2B2C, D2C model, Martech
Experience E-commerce platform (Lazada, Shopee, Tiktok), Experience in the E-commerce system (Magento, Shopify)
Data-driven from Ecom dashboard report to decision making
Expert on Ecommerce metrics & measurement: CR, GMV, AOV, P&L, ROI, Retention Rate, CLV, Net Profit,...
• Skill:
Experience at developing & managing execution of business plan, digital plan for different Ecommere platforms
Excellent at operating Ecommerce business including of: website, market place, mobile app..
KPI-driven attitude and eagerness to adapt with the dynamic sales environment of e-commerce.
Data analyze
Project management
Human resource management
Teamwork
Office tools: Word, Excel, PowerPoint
Language: Englist is a must

Quyền lợi được hưởng

Thưởng
13th Payment, Performance bonus
Đào tạo
Training opportunity abroad
Hoạt động nhóm
Team Building

Nộp hồ sơ liên hệ

CÔNG TY TNHH RICH PRODUCTS VIỆT NAM

Giới thiệu công ty

CÔNG TY TNHH RICH PRODUCTS VIỆT NAM việc làm

27 VSIP II, đường số 3, KCN VSIP II - Phường Hoà Phú - Thành phố Thủ Dầu Một - Bình Dương.

Quy mô: Từ 101 - 500 nhân viên

Việc làm tương tự

Sales E-Commerce

Công ty TNHH Dunlopillo (Việt Nam)

Hồ Chí Minh
27/07/2024

E-Commerce Executive

CÔNG TY CP SX TMDV MAI HÂN

10 - 16 triệu
Hồ Chí Minh
21/07/2024

Digital Advertising Specialist

CÔNG TY TNHH MEDIASTEP SOFTWARE VIỆT NAM

12,000,000 - 18,000,000 VND
Hồ Chí Minh
12/07/2024

Planning Specialist

CÔNG TY TNHH transcosmos Việt Nam

25 Tr - 30 Tr VND
Hồ Chí Minh
15/07/2024

IT Business Development Specialist

Công ty TNHH Công Nghệ KVY - KVY technology

Hồ Chí Minh
18/07/2024

Emcommerce Specialist

8 - 10 triệu
Hồ Chí Minh
05/07/2024

Business Development Specialist

CÔNG TY CỔ PHẦN CÔNG NGHỆ FINVIET

13 - 15 triệu
Hồ Chí Minh
13/07/2024

Nhân viên Phát triển Kinh doanh

CÔNG TY CỔ PHẦN HARVEY & MORRIS

Thỏa thuận
Hà Nội, Hồ Chí Minh, Cần Thơ, Thừa Thiên Huế, Khác
19/07/2024

Senior Sale

CÔNG TY TNHH CÔNG NGHỆ VIHAT

Hồ Chí Minh
24/07/2024

Content Specialist

TIN FUNDING GROUP

Trên 12 Tr VND
Hồ Chí Minh
31/07/2024
Vị trí Senior E- Commerce Specialist do công ty CÔNG TY TNHH RICH PRODUCTS VIỆT NAM tuyển dụng tại Hồ Chí Minh, Joboko tự động tổng hợp mức lương Thỏa thuận, tìm thêm việc làm về Senior E-Commerce Specialist hoặc công ty CÔNG TY TNHH RICH PRODUCTS VIỆT NAM ở các link phía trên

JOB HOT

CÔNG TY CỔ PHẦN JOBOKO TOÀN CẦU
8 triệu - 9 triệu VNĐ
Hà Nội
CÔNG TY CỔ PHẦN BELLSYSTEM24 VIETNAM (BELL24VN Inc.)
Thu nhập trung bình từ 7 triệu - 15 triệu VNĐ
7 triệu - 9 triệu/tháng
Hà Nội
CÔNG TY CỔ PHẦN ĐẦU TƯ DỊCH VỤ SAIGON REAL
Từ 6 triệu - 18 triệu VNĐ + Hoa hồng + Thưởng
Hồ Chí Minh
CÔNG TY CỔ PHẦN BẰNG HỮU KINH DOANH
Từ 8 triệu - 11 triệu VNĐ
Hồ Chí Minh
  • Hỗ trợ NTD:
  • 0962.107.888