Tìm kiếm theo:
Có phải bạn đang tìm
Từ khóa phổ biến
Việc làm nổi bật

Training and Development Specialist

CÔNG TY TNHH AEON VIỆT NAM

Địa điểm làm việc: Hồ Chí Minh
Hết hạn: 05/06/2024

Vị trí công việc này hiện tại đã hết hạn nộp hồ sơ, bạn có thể tham khảo thêm một số công việc liên quan phía dưới

Mô tả công việc

1/ Organize & evaluate training programs
- Propose success metrics in advance
- Plan, get and manage training budget.
- Facilitate training sessions by various techniques as leading group discussion or role-playing activities; gamification, tools
- Prepare and deliver documents, tests, forms to employees if needed, and make sure all employees are provided with adequate documents.
- Follow-up after programs for analyzing success story
- Oversee the quality of training sessions run by external vendors and trainers.
- Evaluate training effectiveness and report to higher management.
- Continuously initiate improvement to enhance training efficiency and effectiveness
2/ Design training package
- Meet and work with other Depts. to identify the needs and execute training events.
- Design staff training programs based on company and employee needs.
- Develop full set of training materials, including Training Slides, Training Outline, Training Guideline, Test
- Plan, organize, and implement wide range of training activities.
- Cooperate with the external training vendors or trainers in order to deliver adequate, effective training programs and courses.
- Transfer training content to e-learning system
3/ Identify & Nurture Talent
- Proactively join corporate projects for enhancing business acumen
- Proficiently using HR system (SAP, Success Factor)
- Deep understanding internal Learning Management System (LMS)
- Build and Manage Community of Practice (CoP)
- Actively follow Talents and design environment to unleash their potential
- Become expert in field, any approach is preferred (L&D, Coaching, Facilitation,...)
4/ Research for Training Need Analysis (TNA)
- Determine necessary training demand with other Depts.
- Continuously improve TNA process to meet increasing workload and complex situation.
- Compose Training Standard Operation Process (SOP) to guide Training Officer and other Depts. Staff involved in training process.
- Get exposed to operation working environment daily, weekly, monthly to measure effectiveness of training activities & implement TNA

Yêu cầu

- University degree
- Minimum 03 years of training experience.
- Good knowledge of spoken and written English.
- Computer & Digital literate: Excel, PowerPoint, Outlook and AI Tools
- Solid interpersonal skill
- Organization skill, adaptability
- Positive thinking and humble
Benefits
- Meal Allowance & Gasoline.
- 13th Salary & Performance Bonus.
- 12 paid days off per year.
- Premium health care insurance.
- Friendly, dynamic & flexible working environments.
Location: AEON Tan Phu, 30 Tan Thang Street, Son Ky, Tan Phu, HCMC

Quyền lợi

Thưởng
Thưởng tháng lương thứ 13 + kết quả làm việc
Chăm sóc sức khoẻ
Thêm gói bảo hiểm sức khỏe
Đào tạo
Cơ hội đào tạo trong nước & nước ngoài

Thông tin khác

NGÀY ĐĂNG
23/05/2024
CẤP BẬC
Nhân viên
NGÀNH NGHỀ
Nhân Sự/Tuyển Dụng > Đào Tạo Và Phát Triển
KỸ NĂNG
Đào Tạo Nhân Lực, Đào Tạo, Training, Talent Development, Learning Material Development
LĨNH VỰC
Bán lẻ/Bán sỉ
NGÔN NGỮ TRÌNH BÀY HỒ SƠ
Bất kỳ
SỐ NĂM KINH NGHIỆM TỐI THIỂU
3
QUỐC TỊCH
Không hiển thị
Xem thêm

Thông tin chung

  • Ngày hết hạn: 05/06/2024
  • Thu nhập: Thỏa thuận
Giới thiệu công ty Xem trang công ty
Tên công ty: Tập Đoàn AEON Việt Nam
Tên viết tắt: Aeon Viet Nam
Địa chỉ: Số 30 Đường Tân Thắng, Phường Sơn Kỳ, Quận Tân Phú, Tp.Hồ Chí Minh
Quy mô công ty
Từ 101 - 500 nhân viên
Địa chỉ công ty: Số 30 Đường Tân Thắng, Phường Sơn Kỳ, Quận Tân Phú, Tp.Hồ Chí Minh

Phúc lợi dành cho bạn

  • Thưởng
  • Nghỉ phép
HOT

Job hot

Công Ty Cổ Phần Liên Doanh Kangaroo Quốc Tế (Kangaroo Group)
Hà Nội
EMG EDUCATION
Hồ Chí Minh
CÔNG TY CỔ PHẦN JOBOKO TOÀN CẦU
13 - 20 triệu VND/tháng (Lương cứng + Com)
Hà Nội
Công ty cổ phần xây dựng Alphaco Hà Nội
Thỏa Thuận
Hà Nội, Hải Dương
Hawee Group
Thu nhập 13 triệu - 25 triệu VND
Hà Nội, Hồ Chí Minh

Job liên quan

XTECH Group
15,000,000 - 18,000,000 VND
CÔNG TY CỔ PHẦN SUPERSHIP VIỆT NAM - CN TP HỒ CHÍ MINH
Từ 8 đến 10 triệu Chưa tính KPI công việc
Hồ Chí Minh
Tổng Công Ty Cổ Phần Bảo Hiểm Bảo Long
Thỏa thuận
Hồ Chí Minh, Điện Biên
CÔNG TY CỔ PHẦN THƯƠNG MẠI DỊCH VỤ PENSILIA
10 - 15 triệu VNĐ

Việc làm tương tự

XTECH Group
13/10/2024
10/10/2024
Thỏa thuận
17/10/2024
27/10/2024
Hồ Chí Minh
CÔNG TY TNHH THỰC PHẨM THÁI SƠN
15 triệu - 18 triệu
17/10/2024
Hồ Chí Minh
CÔNG TY CP TẬP ĐOÀN TÂN LONG
10 Tr - 15 Tr VND
25/10/2024
9 triệu - 12 triệu
31/10/2024
CÔNG TY TÀI CHÍNH TNHH MTV NGÂN HÀNG VIỆT NAM THỊNH VƯỢNG (FE CREDIT)
Cạnh tranh
24/10/2024
Hồ Chí Minh
CÔNG TY CỔ PHẦN THƯƠNG MẠI XUẤT NHẬP KHẨU UYÊN PHƯƠNG
14 - 17 triệu VNĐ
29/10/2024
Hồ Chí Minh
CÔNG TY TNHH ĐẦU TƯ VÀ PHÁT TRIỂN PHÚC AN KHANG VIỆT NAM
18 - 25 triệu
30/10/2024
Hồ Chí Minh

Giải thưởng
của chúng tôi

Top 3

Nền tảng số tiêu biểu của Bộ
TT&TT 2022.

Top 15

Startup Việt xuất sắc 2019 do VNExpress tổ chức.

Top 10

Doanh nghiệp khởi nghiệp sáng tạo Việt Nam - Hội đồng tư vấn kinh doanh ASEAN bình chọn.

Giải Đồng

Sản phẩm công nghệ số Make In Viet Nam 2023.