Warehouse & EHS SpecialistCÔNG TY TNHH K-CHEM VIỆT NAM

Hình thức: Toàn thời gian
Ngày đăng: 10/09/2024
Hạn nộp: 27/09/2024

Mô tả công việc

MAIN PURPOSE OF THE POSITION:
- Ensure smoothly warehouse daily activities related to the stock planning & controlling, inbound & outbound operating, documents checking & filing, ...
- Manage EHS activities
JOB DESCRIPTION:
- Ensure smoothly whole procedure of inbound-outbound
+ Arrange document & goods accordingly to request
+ Ensure correct goods & docs related before doing inbound - outbound
+ Follow first in - first out system
+ Check & file all documents according to regulations.
+ Do labeling according to company regulations.
- Control stock in the warehouse:
+ Count, monitor & update daily Inventory report. Ensure correct stock between report & actual.
+ Responsible for material availability to avoid any shortage for production and sales.
- Manage goods in the warehouse: create warehouse diagram/layout, arrange goods according to the diagram/layout; update the diagram/layout if any re-arrangement; ensure goods are arranged neatly, reasonably, and in the right place.
- Operate forklifts for loading & unloading
- Check the status of all equipment in the warehouse such as forklifts truck, forklift fork, forklift ram,[protected info] cleanliness, put in the right place and promptly report if any problems for correction on time.
- Other tasks assigned by management.
- Manage EHS: All warehouse operations must ensure absolute compliance with the Company's operating procedures and Safety and Environmental Hygiene standards.

Yêu cầu công việc

JOB REQUIREMENTS:
- Graduated from University in related fields (warehouse management, logistics, ...)
- Minimum 2-3 years' relevant experience,
- Working experience for chemical factory is preferable.
- Forklift truck driving license is required
- Good skills of Microsoft office (Excel, PPT...)
- Good command in English reading, speaking and writing.
- Good analytical and decision making, communication
- Team working, reporting, and problem-solving skills
- Able to meet deadline and willing to work overtime in case work requires.

Quyền lợi được hưởng

Thưởng
Attractive Salary and Bonus
Chăm sóc sức khoẻ
Premium Health Insurance

Thông tin khác

NGÀY ĐĂNG
23/08/2024
CẤP BẬC
Nhân viên
NGÀNH NGHỀ
Hậu Cần/Xuất Nhập Khẩu/Kho Bãi > Quản Lý Kho & Phân Phối
KỸ NĂNG
Logistics, Forklift, EHS, Inventory Planning, Warehouse Operation
LĨNH VỰC
Dịch vụ kho bãi
NGÔN NGỮ TRÌNH BÀY HỒ SƠ
Tiếng Anh
SỐ NĂM KINH NGHIỆM TỐI THIỂU
2
QUỐC TỊCH
Không hiển thị
Xem thêm

Giới thiệu công ty

CÔNG TY TNHH K-CHEM VIỆT NAM việc làm

Đường N6b, Lô F, Cụm Công Nghiệp Phú Chánh 1, Xã Phú Chánh, Thị xã Tân Uyên, Tỉnh Bình Dương, Việt Nam

Việc làm tương tự

Giám Sát Kho

CÔNG TY TNHH IMITI

Từ 10 đến 12 triệu
Bình Dương
26/10/2024

Nhân Viên Kho

CÔNG TY CỔ PHẦN SÓNG THẦN (AUTOKINGDOM)

7 - 12 triệu
Bình Dương
13/10/2024

NHÂN VIÊN THỦ KHO

CÔNG TY CỔ PHẦN EUROWINDOW

9 Tr - 10 Tr VND
Bình Dương
19/10/2024

tuyển nhân viên kho

hd mobile

8.000.000 đ - 15.000.000 đ/tháng
Bình Dương
09/10/2024

Công ty TNHH Cicor Anam

8 - 13 triệu VNĐ
Bình Dương
23/09/2024

Nhân viên Kho

Công ty TNHH Yakult Việt Nam

10 Tr - 13 Tr VND
Bình Dương
16/10/2024

Chuyên Viên Quản Lý Kho

Công ty TNHH Quốc Tế Great JD

Thỏa thuận
Bình Dương
04/10/2024

Warehouse And Logistic Supervisor/ Giám sát Kho và Hậu cần

CÔNG TY TNHH RAWLPLUG VIỆT NAM

15 Tr - 20 Tr VND
Bình Dương
15/10/2024

Công Ty CP Omexey Home Furnishing (Việt Nam)

Thỏa thuận
Bình Dương, Kiên Giang, Lai Châu
17/10/2024

Nhân viên Thủ Kho - Nhập hàng

Liên Hiệp Hợp Tác Xã Thương Mại TP. Hồ Chí Minh Saigon Co.op

6,500,000 - 7,500,000 VNĐ
Bình Dương
15/10/2024
Vị trí Warehouse & EHS Specialist do công ty CÔNG TY TNHH K-CHEM VIỆT NAM tuyển dụng tại Bình Dương, Lai Châu, Joboko tự động tổng hợp mức lương Thỏa thuận, tìm thêm việc làm về Warehouse & EHS Specialist hoặc công ty CÔNG TY TNHH K-CHEM VIỆT NAM ở các link phía trên

JOB HOT

CÔNG TY TNHH THƯƠNG MẠI VÀ ĐẦU TƯ BIG HOLDING
15 Triệu - 20 Triệu VND
Hà Nội
CÔNG TY TNHH AEON VIỆT NAM
Tổng công ty cổ phần Bảo hiểm Ngân hàng TMCP Công Thương Việt Nam - VBI
Từ 8 triệu - 12 triệu VND
Hà Nội
Công ty cổ phần Công nghệ Sapo
6 Triệu -13 Triệu VND + % Hoa hồng + Thưởng
Hà Nội, Hồ Chí Minh, Hải Phòng, Bình Dương, Nghệ An
De La Sól - Tập Đoàn Bảo Hiểm Nhân Thọ Đa Quốc Gia Sun Life
16.800.000 VND + Thưởng
Hồ Chí Minh
  • Hỗ trợ NTD:
  • 0962.107.888