IT Service Desk OfficerCông Ty Tài Chính TNHH MTV Mirae Asset

Hình thức: Toàn thời gian
Ngày đăng: 23/09/2024
Hạn nộp: 31/10/2024

Mô tả công việc

Highly motivated tech-support professional skilled in troubleshooting, analyzing, and resolving complex technical problems, utilizing advanced resolution procedures in schools assigned. Provision of professional and high level customer service ensuring unresolved issues and queries are ly escalated as per protocol.
To act as a single point of contact for all user incidents, requests and general communication.
To restore 'normal service operation' as quickly as possible in the case of disruption.
To improve user awareness of IT issues and to promote appropriate use of IT services and resources.
Manage user communication and escalating incidents and requests using defined procedures.
Resolving requests required synthesizing information from teams/units.

Yêu cầu công việc

Experience in IT Support for specialized finance is a plus.
At least 01 year of experience working on system related to processing/supporting IT requirements.
Have knowledge of SQL/MySQL/PostgreSQL language,... (select, update, insert, delete,...) Knowing how to use SQL is a plus.
Experience using ticket recording systems is an advantage.
Work in shifts and be prepared to work overtime when projects are deployed as needed by the company.
Be willing support team members/ related departments following assigned scope of work.
Soft skills related to customer service are necessary for minimum requirements.
Communication with calm, effectively, out-going, sense of humor, friendly and open-minded.
Be able to work under high pressure.
High sense of responsibility in confidential matter.
Good at computer skills (Word, Excel, Power point,...)
WHAT WE OFFER:
Mirae Asset Finance Company Vietnam aims to build a "Professional - Friendly - Effective" working environment. Our strategic objective is to provide a working place with attractive package, growth opportunity, and sustainable development.
Attractive packages with 13th salary year-end bonus and a week trip to Korea in order to recognize all your good performance and effort at MAFC.
15 days annual leave.
Annual health check, company events.
Annual healthcare insurance package from senior level and above.
Young and proactive environment; no barriers, no limitation for new idea.
Flexible internal career opportunity.

Quyền lợi được hưởng

Chế độ thưởng
Đào tạo
Tăng lương
Phụ cấp thâm niên
Nghỉ phép năm

Thông tin khác

Bằng cấp:
Cao đẳng
Hình thức: Nhân viên chính thức
Độ tuổi:
Không giới hạn tuổi
Lương:
Cạnh tranh

Giới thiệu công ty

Công Ty Tài Chính TNHH MTV Mirae Asset việc làm

91 Pasteur, Phường Bến Nghé, Quận 1, TP. Hồ Chí Minh

Quy mô: Từ 501 - 1000 nhân viên

Chuyên Viên Tư Vấn Giải Pháp Công Nghệ - Thu Nhập Upto 20Tr+++, Được Đào Tạo Bài Bản

Công ty cổ phần Công nghệ Sapo

6 Triệu -13 Triệu VND + % Hoa hồng + Thưởng
Hà Nội, Hồ Chí Minh, Hải Phòng, Bình Dương, Nghệ An
08/10/2024

[Tân Bình] Nhân Viên Tư Vấn Marketing Web (Không Yêu Cầu Kinh Nghiệm)

Công Ty Tnhh Thương Mại Dịch Vụ Web Ideas

9 triệu - 25 triệu VND
Hồ Chí Minh
02/10/2024

[HCM] Chuyên Viên Quản Lý Khách Hàng Cấp Cao

De La Sól - Tập Đoàn Bảo Hiểm Nhân Thọ Đa Quốc Gia Sun Life

16.800.000 VND + Thưởng
Hồ Chí Minh
03/10/2024

Chuyên Viên Môi Giới Đầu Tư

Công ty Cổ Phần Giao Dịch Hàng Hóa Gia Cát Lợi

15.000.000vnđ - 20.000.000vnđ
Hà Nội, Hồ Chí Minh, Bình Dương
11/10/2024

Nhân Viên CSKH Qua Tổng Đài (Hotline IT Support, HCM)

Công ty Cổ phần Viễn thông FPT - FPT Telecom

8 triệu - 13 triệu
Hồ Chí Minh
11/10/2024

Nhân Viên Chăm Sóc Khách Hàng

Công Ty Cổ Phần Tập Đoàn Bán Lẻ Ba Miền

7 - 9 triệu
Hồ Chí Minh
31/10/2024

Nhân viên chăm sóc khách hàng.

Công Ty TNHH Một Thành Viên An Phát Cường Thịnh

7 - 12 Triệu VND
Hồ Chí Minh
03/10/2024

Nhân viên chăm sóc khách hàng

Hồ Chí Minh
17/10/2024

Nhân Viên Chăm Sóc Khách Hàng Bất Động Sản

CÔNG TY CỔ PHẦN ĐẦU TƯ VÀ DỊCH VỤ ĐẤT XANH MIỀN NAM

Thương lượng
Hồ Chí Minh
30/09/2024

NHÂN VIÊN CSKH / NHÂN VIÊN KINH DOANH

MANA REALTY

Từ 8.000.000 đ/tháng
Hồ Chí Minh
26/10/2024
Vị trí IT Service Desk Officer do công ty Công Ty Tài Chính TNHH MTV Mirae Asset tuyển dụng tại Hồ Chí Minh, Joboko tự động tổng hợp mức lương Cạnh tranh, tìm thêm việc làm về IT Service Desk Officer hoặc công ty Công Ty Tài Chính TNHH MTV Mirae Asset ở các link phía trên

JOB HOT

Công ty cổ phần xây dựng Alphaco Hà Nội
Thỏa Thuận
Hải Dương
Hawee Group
Thu nhập 13 triệu - 25 triệu VND
Hà Nội, Hồ Chí Minh
CÔNG TY CỔ PHẦN X-MEDIA
Từ 20 - 25 triệu VND/tháng
Hà Nội
CÔNG TY TNHH THƯƠNG MẠI VÀ ĐẦU TƯ BIG HOLDING
15 Triệu - 20 Triệu VND
Hà Nội
CÔNG TY TNHH AEON VIỆT NAM
Hà Nội
  • Hỗ trợ NTD:
  • 0962.107.888