senior HR & Admin Specialist

Công Ty TNHH Phú Mỹ Hưng
Địa điểm làm việc: Hồ Chí Minh
Hết hạn: 02/05/2024

Vị trí công việc này hiện tại đã hết hạn nộp hồ sơ, bạn có thể tham khảo thêm một số công việc liên quan phía dưới

Mô tả công việc

Mô tả Công việc
Office Management:
○ Oversee office facilities and maintenance.
○ Manage office supplies, tools and assets as well as make orders upon requests and demands.
○ Monitor operational costs and assure periodical payments
○ Maintain and organize administrative records and files
○ Manage relationships with vendors and suppliers.
○ Manage day-to-day operations of the office, including parking registration, petty cash usage, etc
○ Arrange travel bookings and Work permit, TRC for expats.
Human Resources:
○ Strategically advise business leaders to achieve business goals.
○ Collaborate with CoE to execute HR related functions: recruitment, training plan, employee relationship, performance appraisal, annual salary review, etc.
○ Conduct onboard/ offboard and organize newhire orientation.
○ Ensure policies and regulations are well developed, recorded and implemented in accordance with the Company's vision, mission and strategies as well as Labor law and other regulations by government.
○ Propose annual HR plans (HC, payroll, training, etc) to support business growth
Admin:
○ Organise events and festival celebrations execution for company activities: birthdays, Company trip, year-end party, etc
○ Be the point of contact to provide HR expertise's feedback for any related topics requested by employees.

Yêu cầu công việc

Yêu Cầu Công Việc
College or Bachelor in Human Resources, Business Administration or any related major
At least 3 year experience in HR Generalist, HRBP or same position
Successful experience in technology companies or start-up companies would be an advantage
Demonstrated experience in vairous HR functional areas
Solid understanding of HR principles, practices, and employment laws
Demonstrated analytical and critical thinking, logical thinking, outstanding interpersonal and communication skills
Ability to adapt the fast-paced enviroment, work under pressure, manage multiple, complex issues and prioritse projects concurrently
Ability to organise diversified internal events.
Strong written and verbal communication skills in both English and Vietnamese
Proficient in MS Office (Word, Excel, PowerPoint)
Excellent in building rapports with different levels and leadership

Quyền lợi được hưởng

Laptop
Chế độ bảo hiểm
Du Lịch
Phụ cấp
Du lịch nước ngoài
Chế độ thưởng
Chăm sóc sức khỏe
Đào tạo
Tăng lương
Công tác phí
Phụ cấp thâm niên
Nghỉ phép năm

Thông tin khác

Bằng cấp:
Cao đẳng
Độ tuổi:
Không giới hạn tuổi
Lương:
18 Tr - 25 Tr
VND

Nộp hồ sơ liên hệ

Giới thiệu công ty Xem trang công ty
Công ty chưa cập nhật thông tin....
Quy mô công ty
Từ 26 - 100 nhân viên
Địa chỉ công ty: Số 5, M1, ĐTM Yên Hòa, Q. Cầu Giấy, Hà Nội

Phúc lợi dành cho bạn

  • Thưởng
  • Nghỉ phép
HOT

Job hot

Công ty Cổ Phần Đầu Tư Bất Động Sản Yesland
Lương căn bản: 6 triệu/tháng + Hoa hồng đến 6%
Hồ Chí Minh
Công Ty Cổ Phần Đầu Tư Và Dịch Vụ Newland Travel
12tr - 15tr
Hà Nội
Công ty TNHH Thế giới căn hộ An Home
Từ 5 - 25 triệu vnđ
Hồ Chí Minh
CÔNG TY TNHH ZOOMLION VIỆT NAM
12 triệu - 15 triệu VNĐ
Hồ Chí Minh, Bình Phước, Bình Thuận, Kiên Giang, Tiền Giang

Job liên quan

CÔNG TY TNHH TƯ VẤN PHẠM Và CÁC CỘNG SỰ
Hồ Chí Minh
CÔNG TY CỔ PHẦN TẦM NHÌN QUỐC TẾ ALADDIN
Cạnh tranh
Hồ Chí Minh
CÔNG TY TNHH MEDIASTEP SOFTWARE VIỆT NAM
9 - 10 triệu
Hồ Chí Minh
Golden Communication Group

Thỏa thuận
22/06/2024
Cạnh tranh
15/06/2024
31/05/2024
Thỏa thuận
31/05/2024
Hồ Chí Minh
CÔNG TY TNHH DỊCH VỤ LOGISTICS GIA LINH
Từ 14 đến 15 triệu
24/05/2024
Hồ Chí Minh
Công ty cổ phần Circus Digital
Thỏa thuận
03/06/2024
Hồ Chí Minh
Công ty Cổ phần Top Mix Consultants
9.8 - 14.7 triệu
10/05/2024
Hồ Chí Minh
CÔNG TY CỔ PHẦN HÀNG KHÔNG VIETJET - VIETJET AIR
Negotiate
30/05/2024
Hồ Chí Minh
Công Ty TNHH Quảng cáo Truyền thông BON Multimedia
6 - 8 triệu VNĐ
18/05/2024
Hồ Chí Minh
AKI DESIGN WORKpLACE
11 - 16 triệu VNĐ
18/05/2024
Hồ Chí Minh

Giải thưởng
của chúng tôi

Top 3

Nền tảng số tiêu biểu của Bộ
TT&TT 2022.

Top 15

Startup Việt xuất sắc 2019 do VNExpress tổ chức.

Top 10

Doanh nghiệp khởi nghiệp sáng tạo Việt Nam - Hội đồng tư vấn kinh doanh ASEAN bình chọn.

Giải Đồng

Sản phẩm công nghệ số Make In Viet Nam 2023.